Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zaprasza na uroczystości 80-lecia Narodowych Sił Zbrojnych, które odbędą się w dniu 18.09.2022 roku w Warszawie.
W ramach uroczystości planowane jest zorganizowanie Defiladę żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w 80. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. W defiladzie weźmie udział ponad 100 rekonstruktorów z całej Polski, także ułanów na koniach. Za rekonstruktorami przejdą uczestnicy uroczystości z biało-czerwoną flagą o długości 100 metrów.
Chcemy przypomnieć o ideałach Polskiego Państwa Podziemnego i zaktywizować grupy rekonstrukcyjne, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z całej Polski do wspólnego świętowania 80. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, która przypada w 2022 roku. Dzięki aktywizacji społeczeństwa, chcemy przypominać o aktualności ideałów Polskiego Państwa Podziemnego. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy w Europie ponownie jest wojna, a krzewienie postaw patriotycznych w społeczeństwie wzmacnia nasze powszechne bezpieczeństwo- podają organizatorzy.
Plan uroczystości:
9.00–10.30 – konferencja w Sejmie RP pt. „80 lat Narodowych Sił Zbrojnych”
11.30–12.30 – ceremonia wręczenia odznaczeń dla Kombatantów (sala przy Katedrze Polowej WP)
12.30–12.55 – poczęstunek (sala przy Katedrze Polowej WP)
13.00–14.00 – msza św. w Katedrze Polowej WP
14.00–15.00 – Defilada żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w 80. rocznicę powstania NSZ i AK
15.00–16.00 – uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza (ceremonia składania wieńców)
Uchwała Sejmu RP z dnia 15 września 2017 r. w sprawie upamiętnienia 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych:
20 września 1942 r. sformowane zostały Narodowe Siły Zbrojne. Liczyły od 80–100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową.
Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem, Radoszycami, w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej przed zbrodniczą i grabieżczą działalnością band rabunkowych.
Oddziały Narodowych Sił Zbrojnych brały udział w akcji „Burza” i w Powstaniu Warszawskim, walcząc ramię w ramię z oddziałami Armii Krajowej.
Żołnierze NSZ nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy. Część z nich wraz z Brygadą Świętokrzyską NSZ przedostała się na Zachód. Wielu kontynuowało przez kolejne lata walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych oddziałów partyzanckich. Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę. Byli męczeni i mordowani przez komunistycznych oprawców, a miejsca pochówków wielu z nich nadal pozostają nieznane.
W 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że formacja ta dobrze zasłużyła się Ojczyźnie.Monitor Polski 2017 poz. 874