Strona główna Wiadomości Minister Niedzielski: Małpia ospa wymaga działań jak C-19

Minister Niedzielski: Małpia ospa wymaga działań jak C-19

0
Minister zdrowia A. Niedzielski, fot. gov.pl

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Interią powiedział, że małpia ospa wymaga działań, jak przy Covid-19.

W wywiadzie przyznał, że:

Małpia ospa w Polsce została zaliczona do chorób zakaźnych, wymaga takich samych działań jak w przypadku koronawirusa.

Powiedział też, że w Polsce zdiagnozowano pierwszy przypadek małpiej ospy. Chora osoba jest izolowana, kolejne potencjalne zakażone osoby czekają na wyniki.

Przez ostatnie dwa lata została wykonana ogromna praca polegająca na usprawnieniu działania szpitalnictwa, ale i inspekcji sanitarnej. Ta druga, przez lata zapomniana, a dziś w pełni zinformatyzowana, stanowi duże wsparcie w walce z zagrożeniami epidemicznymi – odpowiedział na pytanie dotyczące reakcji na nowego wirusa. – Zakupy w tej materii w ostatnich dwóch latach były ogromne i nie da się ich porównać z zakupami z poprzednich lat. Jeżeli chodzi o działania względem małpiej ospy, to przede wszystkim widzimy, że mechanizmy transmisji nie są tak czułe a zakaźność nie jest tak duża – przyznał.

Małpia ospa w Polsce została zaliczona do chorób zakaźnych, wymaga takich samych działań jak w przypadku koronawirusa. Mowa chociażby o zadaniach sanepidu, czyli prowadzenia śledztwa epidemicznego. Mamy obowiązek izolacji w warunkach szpitalnych, bo to pomoże dowiedzieć się więcej o tym, jak ta choroba będzie się rozprzestrzeniała i jaki będzie miała charakter. Pod tym względem jesteśmy przygotowani i nawet, jeżeli dojdzie do pewnego nałożenia się chorób, to według mojej oceny ryzyko powtórzenia się scenariusza pandemii jest bardzo, bardzo niskie- dodał.

Poprzedni artykułHistoryczne osiągnięcie! Polska liderem światowego rankingu
Następny artykułWakacje kredytowe od sierpnia. Tarcze antyinflacyjne do 31 października br.