Strona główna Top Morawiecki: Ruszamy z konsultacjami ustawy 800+

Morawiecki: Ruszamy z konsultacjami ustawy 800+

0

Program „Rodzina 500+”, który wprowadziliśmy w 2016 r., to bezpośrednia pomoc finansowa dla rodzin, które wychowują dzieci. Od lipca 2019 r. świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia – bez kryterium dochodowego. Premier Mateusz Morawiecki w przedszkolu w Żabiej Woli ogłosił rozpoczęcie konsultacji w sprawie 800+. Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł. To środki, które możesz przeznaczyć na dodatkowe zajęcia, obóz albo rower dla swojego dziecka. Szef polskiego rządu złożył także życzenia wszystkim dzieciom z okazji ich święta- przekazał 1 czerwca premier Mateusz Morawiecki.

W Dniu Dziecka, chciałbym przede wszystkim życzyć wszystkim dzieciom, aby miały marzenia, aby spełniały swoje marzenia, aby nie bały się spełniać swoich marzeń. Rodzicom chciałbym życzyć, żeby pomagali dzieciom w spełnianiu ich marzeń i żeby robili wszystko, aby dzieciństwo było radosne, aby młodość była pełna z jednej strony wrażeń, ale z drugiej strony coraz bardziej spełnianych marzeń – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zwiększamy bezpośrednie wsparcie finansowe

Prezes Rady Ministrów ogłosił rozpoczęcie konsultacji dotyczących ustawy, która zwiększa świadczenie „Rodzina 500+” do 800 zł miesięcznie. Konsultacje publiczne pozwalają uwzględnić opinię społeczeństwa w procesie stanowienia prawa. To znaczy, że każdy może zapoznać się z projektem aktu prawnego i zgłosić swoje uwagi.

Zwiększenie kwoty 500+ do 800 zł miesięcznie nie byłoby możliwe, gdyby nie naprawa finansów publicznych. W 2022 r. wpływy do budżetu były o 80% wyższe niż w 2016 r. To dzięki m.in. walce z mafiami VAT-owskimi, mamy środki na inwestycje i programy społeczne takie jak „Rodzina 500+”. Dzięki zwiększonemu budżetowi państwa, możemy podnieść to świadczenie od 1 stycznia 2024 r.

– Przekazujemy środki z uszczelnionego budżetu i realizujemy nasz wielki program. Wielki program wsparcia życia zawodowego i godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym dla wszystkich rodziców, w szczególności oczywiście dla mam, dla pań, dla kobiet. To one ponoszą największy, ogromny ciężar związany z wychowaniem dzieci i im także chciałbym z tego miejsca – raz jeszcze – podziękować – powiedział szef polskiego rządu.

800 zł dla każdego dziecka

Tak jak do tej pory 500+, 800+ będzie przysługiwało na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia:

  • matce lub ojcu;
  • opiekunowi faktycznemu dziecka (osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie) – jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca/opiekuna faktycznego;
  • opiekunowi prawnemu dziecka;
  • dyrektorowi domu pomocy społecznej.
Poprzedni artykułStopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE–CRP na terenie całego kraju wciąż obowiązują
Następny artykułSensacja na KSW! Szpilka znokautował Pudzianowskiego [VIDEO]