Strona główna Świat Musimy zmaksymalizować presję na Rosję- min. Błaszczak o sytuacji na wschodzie

Musimy zmaksymalizować presję na Rosję- min. Błaszczak o sytuacji na wschodzie

0

– 24 lutego stał się dla nas wszystkich przypomnieniem, że koszmary pełnoskalowej wojny w Europie nie należą wyłącznie do przeszłości. Agresja na Ukrainę udowodniła moskiewskie ambicje imperialne – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas Warsaw Security Forum.

We wtorek, 4 października br. w Warszawie szef MON otworzy panel ekspercki poświęcony obronności podczas tegorocznej edycji Warsaw Security Forum – dwudniowej konferencji organizowanej przez Fundację Kazimierza Pułaskiego.

Wicepremier otwierając konferencję zwrócił uwagę, że ostatnie miesiące w sposób zasadniczy zmieniły europejskie bezpieczeństwo.

– 24 lutego stał się dla nas wszystkich przypomnieniem, że koszmary pełnoskalowej wojny w Europie nie należą wyłącznie do przeszłości. Nie ma żadnych wątpliwości, że prowadzi to do wielu pytań dotyczących tego, jak wzmocnić nasze wspólne bezpieczeństwo

– mówił.

Szef MON wyraził nadzieję, że efekty warszawskiej konferencji będą stanowiły dobrą podstawę do tego, żeby w sposób skuteczny móc stawić czoła agresji rosyjskiej.

– W wyniku brutalnej inwazji Rosji przeciwko Ukrainie mamy do czynienia z kryzysem bezpieczeństwa. Mieliśmy nadzieję, że nigdy więcej nie będziemy w sytuacji konfliktu zbrojnego w Europie. Agresja Rosji udowodniła ambicje imperialne, które całkowicie nie szanują europejskiej architektury bezpieczeństwa. Podobnie, jak nie ma żadnego znaczenia świat oparty na zasadach

– mówił.

Wicepremier zwracał również uwagę, że ramię w ramię z Rosją agresję na Ukrainę wspiera reżim białoruski. Dlatego na Białoruś powinna być wywierana taka sama presja, jak na Rosję. Szef MON podkreślił, że żadne państwo nie jest w stanie samodzielnie stawiać czoła całemu spektrum zagrożeń oraz wyzwań jakie dziś pojawiają się w obszarze bezpieczeństwa. Jak wskazał, dlatego właśnie cała społeczność euroatlantycka może przeciwstawić się rosyjskim staraniom, które mają na celu zburzenie panującego ładu.

Warsaw Security Forum to miejsce wymiany doświadczeń i debaty na temat bieżących problemów w sferze bezpieczeństwa z udziałem światowych ekspertów. Tegoroczne spotkanie to 9. edycja Forum organizowanego przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego. 

– Niezmiernie ważne jest, by Ukraina miała możliwość wypchnięcia Rosjan poza zajęte terytoria. Musimy zmaksymalizować presję na Rosję, by ograniczyć jej zdolności do podejmowania działań

– zaznaczył wicepremier.

Szef MON wyraził zadowolenie z decyzji podjętych na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie, m.in. o wzmocnieniu grup bojowych na wschodniej flance NATO do poziomu brygad.

– Decyzje szczytu pokazują, że sojusznicy widzą potrzebę długotrwałej adaptacji Sojuszu, a także zwiększonej obecności na wschodniej flance NATO

– mówił.

– Adaptacja ta powinna przetransformować gwarancje NATO z obecności wysuniętej (…) w kierunku obrony wysuniętej. Chodzi o to, by bronić absolutnie każdego cala terytorium NATO. Nie ma żadnej alternatywy dla takiego podejścia, nie możemy pozwolić sobie na ryzyko przejęcia tych terytoriów, które potencjalnie mogłyby być atakowane i okupowane przez Rosję

– podkreślił.

Forum to także platforma do dyskusji na temat zagrożeń dot.  bezpieczeństwa, w tym szczególnie wyzwania związane z trwającą wojną na Ukrainie i odpornością wobec zagrożeń cybernetycznych, jak również obszary dotyczące funkcjonowania i rozwoju NATO. Tematyką debat będą również aspekty bezpieczeństwa energetycznego i klimatu.

Wicepremier wskazywał również, że do momentu dopóki Rosja nie będzie gotowa, by zaakceptować rozwiązanie polityczne tego konfliktu, gwarantując długotrwałe bezpieczeństwo Ukrainy, będzie istniała potrzeba tego, by zapewnić szerokie i kompleksowe wsparcie dla Ukrainy.

– Musimy pamiętać o tym, że płacą oni najwyższą cenę walcząc o ich wolność i naszą. To, co Kijów może osiągnąć przy stole negocjacyjnym, jest bardzo blisko związane z sytuacją na polu walki

– mówił wicepremier.

– Trzeba kontynuować wsparcie wojskowe, humanitarne i finansowe dla Ukrainy, będzie ono potrzebne także po wojnie. Ukraina musi wygrać tę wojnę.

Szef MON dodał także, że integracja Ukrainy ze wspólnotą europejską i euroatlantycką będzie najlepszą inwestycją dla stabilności i powodzenia nas wszystkich.

– Potrzebna jest synergia wysiłków po obu stronach Atlantyku.

Jak zaznaczył wicepremier – nowa rzeczywistość bezpieczeństwa w Europie – wymaga inwestycji w obronę terytorium. Stąd m. in. wicepremier wskazał polskie inwestycje w rozbudowę liczebną sił zbrojnych i uzbrojenie. Podkreślił, że zwiększają one bezpieczeństwo regionu i NATO. Zwrócił uwagę na ustawę o obronie ojczyzny, która m.in. zwiększyła udział wydatków obronnych w PKB.

Poprzedni artykułSzef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zostanie odwołany
Następny artykułBędą progi dochodowe przy świadczeniu 500 plus?