Strona główna Top Najnowsze dane o inflacji. Nie ma dobrych wieści

Najnowsze dane o inflacji. Nie ma dobrych wieści

0

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane związane z inflacją. Według badań inflacja w lutym wyniosła 8,5 proc. w styczniu było to 9,4.

Piotr Bujak główny ekonomista PKO Banku Polskiego powiedział, że wyhamowanie inflacji w lutym to efekt zastosowania rozwiązań zawartych w drugiej tarczy antyinflacyjnej.

Niestety ekonomiści są zgodni, że w najbliższych miesiącach inflacja pójdzie w górę. Wszystko przez wojnę na Ukrainie. W górę pójdą mocno ceny żywności, usług, a także paliw. Eskalacja konfliktu ogranicza dostawy surowców, m.in. zboża.

Ukraina i Rosja odpowiadają za ponad 1/4 światowego handlu pszenicą i blisko 1/3 globalnego handlu jęczmieniem. Mają ponad 80-proc. udział w światowym eksporcie oleju i śruty słonecznikowej.

Spodziewać możemy się wzrostu do nawet 10%- mówią eksperci. Sankcje spowodują, że inflacja przyspieszy nie tylko w Polsce, ale całej Unii Europejskiej.

Inflacja utrzyma się na wysokim, blisko dwucyfrowym poziomie przez kilka miesięcy, chyba że nastąpi deeskalacja konfliktu, co obecnie wydaje się mało prawdopodobne – powiedział prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów.

Przerwane łańcuchy dostaw np. pszenicy z Ukrainy spowodują, że będziemy mieli kryzys na rynku żywnościowym. Przybędzie nam również liczba ludności do wykarmienia. Będziemy więcej płacić za gaz, za energię, za paliwa przekazał na antenie RMF FM Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Poprzedni artykułZaprotestowała na wizji przeciw wojnie. Trwają poszukiwania dziennikarki
Następny artykuł„Musimy zatrzymać tragedię”. Morawiecki i Kaczyński już w Kijowie