Strona główna Świat Negocjacje Ławrow-Kułeba. „Nie planujemy napadać na inne kraje”

Negocjacje Ławrow-Kułeba. „Nie planujemy napadać na inne kraje”

0

W Turcji miało miejsce kolejne już spotkanie negocjacyjne między Rosją, a Ukrainą. Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułebą. Niestety, nie doszło do zawieszenia broni i konkretnych decyzji.

Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, żeby znaleźć jakieś rozwiązanie dyplomatyczne na katastrofę humanitarną, która ma miejsce w Ukrainie – poinformował Dmytro Kułeba po spotkaniu.

Ławrow stwierdził, że Prezydent Putin potwierdza, że „operacja specjalna” jest prowadzona zgodnie z planem. A nasi koledzy z Zachodu naruszają swoje wartości i przekazują śmiercionośną broń Ukrainie. Tysiące zestawów przeciwlotniczych. Gdzie one trafią? Te pytania zadajemy kolegom z Unii Europejskiej, ale oni nie odpowiadają. To będzie tworzyło zagrożenie też dla lotnictwa cywilnego.

Nie planujemy napadać na inne kraje. Nie napadliśmy na Ukrainę. Powstała sytuacja, która sprawia bezpośrednie zagrożenie dla Rosji, tłumaczyliśmy już to. Pomimo naszych wieloletnich próśb nikt nas nie słuchał. Putin mówił o tym szczegółowo– powiedział Ławrow.

Jego zdaniem Pentagon prowadzi na Ukrainie, blisko granicy z Rosją tajne laboratoria, w których badana jest broń biologiczna. Stwarza to zagrożenie dla Rosjan. Ławrow stwierdził, że dopóki nie dojdzie do zdemilitaryzowania objektów jądrowych, wojska rosyjskie pozostaną na Ukrainie.

Kułeba apelował o utworzenie korytarzy humanitarnych, powiadomił szefa rosyjskiego MSZ o ataku na szpital dziecięcy z Mariupolu. Rosjanin zauważył, że w szpitalu „zostały ujawnione fakty, że ten szpital jest zajęty przez radykałów, przez batalion Azow, a ciężarne zostały wyrzucone z budynku„.

Szef MSZ Ukrainy przyznał, że jego kraj nie podda się.

Poprzedni artykułUSA nie wspiera przekazania Ukrainie polskich samolotów
Następny artykułWiceprezydent USA w Polsce. Spotkała się z premierem i prezydentem