Strona główna Wiadomości Nie będzie szczegółowych danych o zakażeniach w powiatach. Sanepid zmienia zasady

Nie będzie szczegółowych danych o zakażeniach w powiatach. Sanepid zmienia zasady

0

We wtorek nie zostały podane do wiadomości szczegółowe, powiatowe dane dotyczące liczby zakażeń na koronawirusa oraz zgonów. Wszystko przez różnice ponad 22 tys. zakażeń w statystykach.

Od wtorku Sanepid zmienił zasady podawania do wiadomości publicznej informacji dotyczących zakażeń na koronawirusa. Nie będzie podawana liczba zakażeń i zgonów w poszczególnych powiatach. Do wiadomości podane będą tylko przypadki ogólne, podzielone na województwa.

Wszystko przez różnicę w raportowaniu liczby zakażeń. W informacji Głównego Inspektora Sanitarnego czytamy:

Przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym,  a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej.  

Głównymi przyczynami zaistniałej sytuacji były:

–  opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2, 

–  różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji,

– różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń),

– przerwy w pracy stacji sanitarno  –  epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy).

Od 24 listopada br. narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych  zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostaną 24 listopada dodane do ogólnej liczby „dodatnich wyników” .

Poprzedni artykułIle zarabia profesjonalny kosmetolog? Sprawdź zarobki
Następny artykułDziś 15 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Rekord zgonów