Strona główna Kultura Nie jesteś kiełbasą, żeby się żegnać. Ksiądz z osiedla wyjaśnia

Nie jesteś kiełbasą, żeby się żegnać. Ksiądz z osiedla wyjaśnia [video]

0

Polacy tłumnie ruszają dziś do święcenia pokarmów. Popularny na Youtube „Ksiądz z osiedla” ks. Rafał Główczyński SDS nagrał nowy materiał, by wskazać 3 błędy, które popełniają wierni podczas święcenia pokarmów.

Zachęcamy do obejrzenia poradnika 😉

Wiklinowy koszyczek, udekorowany gałązkami bukszpanu i wyłożony białą serwetą powinien obowiązkowo zawierać siedem produktów, które symbolizują treść chrześcijaństwa:


Chleb – symbolizuje ciało Chrystusa, który podczas Wielkiego Czwartku przemienił swoje ciało w chleb, częstując nim Apostołów podczas ostatniej wieczerzy. Symbolizuje Chrystusa jako chleb życia. Wkładamy go do koszyczka, aby zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność.
Sól – jest symbolem oczyszczenia i prawdy. Chroni potrawy przed zepsuciem i dodaje smaku, odstrasza zło i siły nieczyste.
Jajko – jest symbolem życia i nowego początku. To symbol triumfu życia nad śmiercią, nadzieja na życie wieczne. Dzielenie się nim umacnia rodzinne więzi. Może być też malowane i zwie się pisanką. Jajka zdobiono w celach magicznych. W ludowych wierzeniach zwyczaj ten uważany był za jeden z warunków zapewnienia ciągłości świata.
W Polsce pierwsze malowane jaja pochodzą z X wieku.
Chrzan – oznaka ludzkiej siły i zdrowia, jest to białe warzywo korzenne. Jest symbolem przypominającym cierpienie Chrystusa podczas męki, ponieważ wyciska łzy z oczu.
Ser – symbol zgody pomiędzy człowiekiem a zwierzętami i przyrodą. Symbolizuje przyjaźń.
Wędlina, kiełbasa, szynka – symbolizują zdrowie i dostatek materialny bo nie każdy mógł sobie pozwolić na ten szczególny pokarm.
Babka wielkanocna – jest symbolem umiejętności i doskonałości. Rośnie na drożdżach, symbolizuje wzrastanie wiary, nadziei i miłości.

Poprzedni artykułDamian Wojtaszek zakończył grę w kadrze
Następny artykuł95 lat kończy papież Benedykt XVI