Strona główna Kultura Nie żyje Andrzej Nowak. Założyciel TSA miał 62 lata

Nie żyje Andrzej Nowak. Założyciel TSA miał 62 lata

0

W wieku 62 lat zmarł Andrzej Nowak – założyciel zespołów TSA i ZŁE PSY, gitarzysta, producent muzyczny i kompozytor. O jego śmierci powiadomiła rodzina.

Andrzej Nowak przez ostatnie lata kojarzony był z zespołem ZŁE PSY, który założył w 1999 roku. Dziś wieczorem na fanpejdżu zespołu pojawiła się tragiczna wiadomość.

W 1979 roku założył zespół TSA zaliczony do prekursorów heavy metalu w Polsce. W latach 80. grał z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz, współtworzył także sesję I Ching (1982/1983) z udziałem m.in. muzyków grup Perfect (Zbigniew Hołdys, Andrzej Nowicki, Piotr Szkudelski, Andrzej Urny), TSA (także Janusz Niekrasz), Osjan (Wojciech Waglewski), Porter Band (Wojciech Morawski), Breakout (Tadeusz Trzciński), Krzak (Jerzy Kawalec) i Maanam (Paweł Markowski). Od 2001 ponownie grał w zespole TSA.

W 2008 wystąpił w filmie dokumentalnym Teoria hałasu (odc. 5) z serii Historia polskiego rocka w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty.

Pojawił się gościnnie na albumie Test és vér (2013) węgierskiej grupy Hungarica w utworze „Lengyel, Magyar / Polak, Węgier”, poświęconym przyjaźni polsko-węgierskiej.

Muzyk od końca lat 80. hodował psy rasy amerykański pitbulterier. Był również kolekcjonerem motocykli i militariów.

Poprzedni artykułDziś decyzja ws. kolejnej podwyżki stóp procentowych
Następny artykułJakub Kamiński blisko transferu do VfL Wolfsburg