Strona główna Świat Nie żyje papież senior Benedykt XVI

Nie żyje papież senior Benedykt XVI

0

W wieku 95 lat w ostatni dzień grudnia zmarł Benedykt XVI, papież senior Kościoła katolickiego. Funkcję głowy Kościoła pełnił od 2005 do 2013 r., gdy jako pierwszy papież od XV wieku dobrowolnie zrzekł się urzędu.

W trakcie pontyfikatu raz odwiedził Polskę, w 2006 r.

Urodził się 16 kwietnia 1927 roku. Był synem Josepha, który był wiejskim żandarmem w randze komisarza, czyli Gendarmerie-Kommissar i Marii, która była kucharką, pracującą w małych pensjonatach. Rodzina należała pod względem majątkowym do niższej klasy średniej

Rodzina sprzeciwiała się ideologii nazistowskiej, jednak sam Joseph w wieku 14-lat został przymusowo wcielony do Hitlerjugend. Wraz z bratem Georgem w 1951 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Kardynał Joseph Ratzinger był jednym z najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II. Przez 24 lata pełnił wysoką funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

Po śmierci św. Jana Pawła II 2 kwietnia 2005, Ratzinger był uważany za jednego z najpoważniejszych kandydatów do objęcia tronu piotrowego. Został wybrany w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach, 19 kwietnia 2005, tuż przed godziną 18. Tradycyjne „Habemus papam” zostało wypowiedziane 40 minut później. Nowego papieża przywitał stutysięczny tłum zgromadzony na Placu św. Piotra- podało Polskie Radio.

Pontyfikat Benedykta XVI trwał do 28 lutego 2013, do godz. 20. Była to pierwsza dobrowolna abdykacja ojca świętego od 1294 roku. Papież jako powód swojej decyzji podał zaawansowany wiek, pogarszający się stan zdrowia i zmęczenie. W chwili abdykacji Benedykt XVI miał 85 lat.

Jego następcą został 13 marca 2013 kardynał Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

Poprzedni artykułDobre wiadomości dla wielu osób z cukrzycą. Nowa generacja sensorów do monitorowania cukrzycy i szersza ich refundacja już od 1 stycznia
Następny artykułSylwester Marzeń w TVP. W sieci zawrzało