Strona główna Wiadomości Nie żyje prof. Marian Zembala. Były Minister Zdrowia zostawił list pożegnalny

Nie żyje prof. Marian Zembala. Były Minister Zdrowia zostawił list pożegnalny

0

Nie żyje profesor Marian Zembala. Dziś nad ranem ciało byłego Ministra Zdrowia znaleziono na basenie wybudowanym obok jego domu. Miał 72 lata.

Marian Zembala urodził się 11 lutego 1950 roku w Krzepicach (województwo śląskie). Był jednym z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów. Blisko współpracował z profesorem Zbigniewem Religą. Był przez lata dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Uczestniczył w pierwszej udanej transplantacji serca.

W 1997 jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca. W 2001 jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce.

W 2011 został przewodniczącym rady naukowej przy ministrze zdrowia, a także krajowym konsultantem z zakresu kardiochirurgii.

W filmie Bogowie w rolę Mariana Zembali wcielił się Piotr Głowacki. Sam Marian Zembala zagrał w nim epizodyczną rolę członka komisji etyki lekarskiej, przed którą stawił się Zbigniew Religa (grany przez Tomasza Kota).

Ministrem Zdrowia został w czerwcu 2015 roku pod koniec kadencji premier Ewy Kopacz. Jesienią z list Platformy Obywatelskiej został wybrany posłem. W czerwcu 2018 profesor Zembala przeszedł udar i od tego czasu poruszał się na wózku. W 2019 roku nie startował w wyborach parlamentarnych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że prof. Marian Zembala pozostawił po sobie list pożegnalny.

Poprzedni artykułKażdy ładunek broni na Ukrainę, będzie celem dla Rosji
Następny artykułDwie bramki Roberta Lewandowskiego. Bayern gromi Union [VIDEO]