To była nieciekawa noc na odcinku granicy polsko-białoruskiej.
„Na odcinku PSG Bobrowniki 12 obywateli Iraku nielegalnie dostało się na stronę Polski przechodząc przez graniczną rzekę Świsłocz. Wszyscy zostali zatrzymani” – poinformowała straż graniczna.
W dn.15.03 na terytorium🇵🇱 próbowało nielegalnie przedostać się z🇧🇾 70 cudzoziemców (ob.Iraku,Syrii, Iranu,Jemenu).
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 16, 2022
Na odcinku #PSGBobrowniki 12 ob. Iraku nielegalnie dostało się na stronę 🇵🇱przechodząc przez graniczną rzekę Świsłocz. Wszyscy zostali zatrzymani.#NaStrażyGranic pic.twitter.com/00tyCN5YwS
Jak podają media, 2 marca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na obszarze 183 miejscowości przy granicy z Białorusią, w tym w 115 w województwie podlaskim i w 68 w województwie lubelskim. Obowiązuje ono do 30 czerwca 2022 r.
Na granicy polsko-białoruskiej trwa budowa muru mającego na celu ochronę granic i zapobieganie próbom nielegalnego przedzierania się imigrantów z Białorusi do Polski.
Budowana przez Polskę zapora na granicy polsko-białoruskiej ma wzmocnić bezpieczeństwo Państwa przy jednoczesnym poszanowaniu interesów przyrody. W trosce o potrzeby migracyjne dzikich zwierząt, będzie ona wyposażona w specjalne przejścia dla zwierząt w celu likwidacji efektu barierowego – analogicznie, jak przy budowie autostrad. Powołany mocą ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej Zespół ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej rekomenduje najlepsze rozwiązania dla tej inwestycji – również w zakresie ochrony środowiska. Gwarantuje to zapewnienie braku istotnych negatywnych oddziaływań na środowisko – w tym na obszary Natura 2000.