Strona główna Top Niemal 700 tys. ukraińskich dzieci otrzyma 500+

Niemal 700 tys. ukraińskich dzieci otrzyma 500+

0

Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że obywatele Ukrainy przebywający w Polsce do 12 maja złożyli przeszło 445 tys. wniosków, które dotyczą ok. 691 tys. dzieci.

ZUS informuje, że do 12 maja zostało wypłacone 266 mln zł (na ok. 196 tys. wniosków), a 13 maja – kolejne 110,3 mln zł (na ponad 114 tys).

Liczba wniosków o 500+ obywateli Ukrainy rośnie w szybkim tempie. W ciągu niespełna miesiąca przyjęto od uchodźców z Ukrainy około 150 tys. nowych wniosków. Dziennikarze „DGP” zwracają uwagę, że skutkiem tak dużego zainteresowania Ukraińców programami socjalnymi może być zmniejszenie aktywności zawodowej kobiet, które dziś stanowią około trzy czwarte uchodźców.

Portal Kresy.pl przypomina, iż dostęp do 500+ uchodźcy z Ukrainy uzyskali na mocy specjalnej ustawy uchwalonej przez Sejm po rozpoczęciu wojny w tym państwie. Na podstawie nowych przepisów uchodźcy z tego kraju mogą ubiegać się nie tylko o świadczenie 500+, ale też świadczenie z programów „Dobry start” i „Rodzinny kapitał opiekuńczy”, a także o dofinansowania wysłania dziecka do żłobka.

Politycy Konfederacji zadają pytanie, czy rząd jest w stanie kontrolować kto z beneficjentów 500+ przebywa nadal w Polsce.

Według danych Straży Granicznej od początku wojny na Ukrainie, do Polski przybyło 3,4 mln uchodźców.

Poprzedni artykułPolska przekaże Ukrainie 25 tys. ton benzyny
Następny artykułRusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa