Strona główna Top Niepokojące wieści. Ceny paliw znów pójdą w górę

Niepokojące wieści. Ceny paliw znów pójdą w górę

0

Według wielu analityków, po niedzieli czeka nas kolejny wzrost cen za benzynę.

Ceny benzyny mogą w przyszłym tygodniu wzrosnąć o 10-20 groszy na litrze – prognozują analitycy Biura Maklerskiego Reflex.

Ceny za inne paliwa również podskoczą, jednak ich wzrost nie ma być tak duży jak w przypadku benzyny. Wszystko za sprawą sankcji, jakie nałożono na rosyjskie paliwa.

Wydarzeniem tygodnia dla rynku ropy naftowej była propozycja szóstego pakietu sankcji UE wymierzonego w Rosję, w którym zaproponowano całkowitą rezygnację z importu rosyjskiej ropy naftowej i paliw – czytamy w raporcie BM Reflex.

Aktualnie ceny paliw na 5 maja br. kształtują się na średnim poziomie: benzyna bezołowiowa 95 – 6,70 zł/l, bezołowiowa 98 kosztuje 7,02 zł/l, olej napędowy 7,45 zł/l, a autogaz 3,66 zł/l. Oznacza to, że w skali tygodnia benzyny i olej napędowy drożały średnio o 14 – 15 gr/l, a ceny autogazu wzrosły o 1 gr/l. 


 Warto podkreślić, że w okresie od początku III dekady kwietnia ceny benzyny wzrosły już o około 30 groszy na litrze, a oleju napędowego o 42 grosze na litrze. Najmniejsze zmiany dotyczyły autogazu, który zdrożał o 6 groszy na litrze. 
 Wydarzeniem tygodnia dla rynku ropy naftowej była propozycja szóstego pakietu sankcji UE wymierzonego w Rosję, w którym zaproponowano całkowitą rezygnację z importu rosyjskiej ropy naftowej i paliw. Ceny lipcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent wzrosły około 8 USD/bbl i w piątek rano ropa Brent kosztuje 113 USD/bbl. 


 Propozycja KE dotycząca embarga na rosyjską ropę naftową nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez wszystkie kraje UE. Na chwilę obecną jednogłośna akceptacja szóstego pakietu sankcji przez wszystkie kraje UE wydaje się mało prawdopodobna. Najwięcej kontrowersji i dyskusji wzbudziła kwestia embarga na rosyjską ropę naftową.

Poprzedni artykułRPP będzie podnosić stopy procentowe, aż obniży się inflacja
Następny artykułBędą pieniądze na inwestycje w prywatnych lasach