„Rozmawialiśmy z sekretarzem Austinem na temat naszej współpracy. Zarówno w kontekście obecności wojsk USA w Polsce, jak również modernizacji Wojska Polskiego. Poruszyliśmy temat zapytania ofertowego złożonego do Waszyngtonu w sprawie 96 śmigłowców uderzeniowych Apache. Chcemy pozyskać te śmigłowce dla Wojska Polskiego, ze względu na możliwości produkcyjne, które niestety są ograniczone. Zwróciłem się również o to, żeby ten czas, który będzie poświęcony produkcji śmigłowców był wypełniony leasingiem śmigłowców z wyposażenia US Army. Rozpoczynamy proces rozmów. Mam nadzieję, że te negocjacje zakończą się w krótkim czasie sukcesem – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej po spotkaniu sekretarzem obrony USA.
W czwartek 8 września br. szef MON wziął udział w kolejnym spotkaniu Ukraine Defense Consultative Group. Konferencja, która odbyła się z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw, pod przewodnictwem sekretarza obrony USA Lloyda J. Austina.
W bazie Ramstein odbyło się także spotkanie dwustronne wicepremiera Błaszczaka z sekretarzem obrony USA Lloydem J. Austinem. Podczas rozmów poruszono kwestie dwustronnej współpracy wojskowej, w tym modernizacji technicznej Wojska Polskiego oraz omówiono dalsze działania dotyczące wsparcia Ukrainy.
„Złożyliśmy zapytanie ofertowe w sprawie 96 sztuk śmigłowców Apache. W pierwszej kolejności trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej. Nie wszystkie, ale pierwsze egzemplarze. Dlatego, że 18 Dywizja będzie wyposażona w czołgi Abrams. Te śmigłowce świetnie współpracują z czołgami Abrams. Razem stanowią olbrzymią siłę. Siłę oporu, bo chodzi nam o to, żeby w ten sposób odstraszyć przeciwnika. Chodzi nam o to, żeby Wojsko Polskie dysponowało taką siłą, dzięki której przeciwnik nie zdecyduje się na to, żeby napaść na Polskę. Mamy całą gamę pomysłów jeżeli chodzi o śmigłowce. Przede wszystkim zamawiamy śmigłowce w polskich zakładach. A więc w PZL Świdnik i PZL Mielec, ale jeżeli chodzi o śmigłowce uderzeniowe, najlepszymi na świecie są Apache. Co przeważyło o naszej decyzji? To, że współpracują z Abramsami. Razem stanowią tamę nie do przerwania”
– mówił po spotkaniu wicepremier.
Konferencja poświęcona była ocenie bieżącej sytuacji wojskowej na Ukrainie, omówieniu skali wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz planów długoterminowych w tym zakresie, m.in. rozwoju szkoleń. Podczas paneli dyskusyjnych uczestnicy konferencji przedstawili informacje na temat aktualnej sytuacji ofensywy rosyjskiej i ukraińskiej obrony oraz rozwoju przemysłu zbrojeniowego, tego sojuszniczego oraz na rzecz Ukrainy.
źr. MON