Strona główna Technologia Obowiązkowa rządowa aplikacja na nowych smartfonach?

Obowiązkowa rządowa aplikacja na nowych smartfonach?

0

Rząd szykuje kolejną rewolucję. Tym razem chodzi o zakup nowego smartfona. Powstał już projekt ustawy zakładający, że na nowych urządzeniach będzie musiała zostać wprowadzona nowa rządowa aplikacja.

Obecnie Polacy mają możliwość zainstalowania na swoich telefonach dwóch rządowych aplikacji, które mają na celu poprawiać bezpieczeństwo. Pierwsza została stworzona przez Regionalny System Ostrzegania (RSO) i służy do informowania obywateli o niebezpieczeństwach. Druga, Alarm112, służy Polakom do zgłaszania zagrożeń. Obie są w pełni dobrowolne.

Niestety, obie aplikacje nie cieszą się popularnością. Zainstalowało je na swoich urządzeniach zaledwie po kilkadziesiąt tysięcy osób. Rząd chce, by aplikacje stały się obowiązkowe dla Polaków.

Nie jest na razie jasne kto byłby administratorem danych oraz kto miałby uprawnienia do wysyłania powiadomień za pomocą aplikacji.

W sieci już pojawiło się wiele głosów sprzeciwu, gdyż narzucanie jakichkolwiek aplikacji przez rząd w prywatne urządzenia społeczeństwa to dość spora ingerencja w prywatę. Internauci szydzą, że niebawem możemy obudzić się w dyktacie jak w Rosji, czy Korei, albo Chinach, gdzie mają miejsce podobne sytuacje.

Poprzedni artykułPodpisano porozumienie na dostawę gazu z Nigerii do Polski
Następny artykułNie żyje Królowa Elżbieta II. Kto zasiądzie na tronie?