Strona główna Biznes Od 1 stycznia wzrosła płaca minimalna i stawka godzinowa

Od 1 stycznia wzrosła płaca minimalna i stawka godzinowa

0

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe stawki płacy minimalnej i godzinowej. Zmienia się również wysokość innych świadczeń.

Najniższe wynagrodzenie od tego roku wynosi 2 800 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa to teraz 18 zł 30 gr brutto. W 2020 roku płaca minimalna wynosiła 2 600 zł, a stawka godzinowa 17 zł brutto. Dla porównania 10 lat temu płaca minimalna wynosiła 1 386 zł, choć wartość tych pieniędzy była inna.

Rząd do 15 czerwca każdego roku, przedstawia Radzie Dialogu Społecznego proponowaną wysokość płacy minimalnej oraz wskaźniki makroekonomiczne. Gdy na łamach RDS nie dochodzi do porozumienia Rząd do 15 września wydaje rozporządzenie określające wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Nowa stawka tak właśnie została ustalona. Zdecydował o niej rząd, gdyż organizacje zrzeszające pracodawców nie doszły do porozumienia w tej kwestii ze związkami zawodowymi.

Jak podaje Strefa Biznesu:

Ustawa gwarantuje weryfikację wysokości płacy minimalnej o inflację, a dodatkowo, jeżeli inflacja w roku poprzednim była wyższa od zakładanej o wskaźnik weryfikujący. Dodatkowo, jeżeli w roku, w którym odbywają się negocjacje, wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia, stopień wzrostu minimalnego wynagrodzenia, zwiększa się dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto. Natomiast wysokość minimalnej stawki godzinowej jest corocznie waloryzowana o wskaźnik wynikający z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonej na rok następny przez wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującą w roku, w którym odbywają się negocjacje.

Premier Mateusz Morawiecki we wrześniu 2019 r. zapowiedział, że płaca minimalna ma w Polsce rosnąć stopniowo, aż do osiągnięcia poziomu 4000 zł brutto 1 stycznia 2024 r.

Na podstawie płacy minimalnej obliczane są inne świadczenia (premie, bonusy, nagrody, kary za wykroczenia), które też wzrastają: m.in. dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za przestój, odprawa z tytułu zwolnień grupowych.

Wzrośnie też minimalna wysokość tzw. preferencyjnego ZUS dla początkujących przedsiębiorców – z 780 zł do 840 złotych.

Poprzedni artykułStraż pożarna podsumowała rok. Ponad pół miliona interwencji
Następny artykułDwa dni ściągali kota z drzewa. Mruczek utknął 18 m nad ziemią