Strona główna Polityka Odrzucono ustawę covidową. Czy Niedzielski poda się do dymisji?

Odrzucono ustawę covidową. Czy Niedzielski poda się do dymisji?

0

W Sejmie zawrzało po tym, jak podczas wczorajszego posiedzenia komisji zdrowia odrzucono ustawę covidową. Zakładała ona m.in. obowiązek przedstawiania certyfikatów covidowych przez pracowników, testowanie ich oraz segregację sanitarną.

Komisja Zdrowia po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz po rozpatrzeniu tego projektu ustawy w dniach 31 stycznia i 1 lutego 2022 r. wnosi, aby wysoki Sejm odrzucić projekt ustawy z druku nr 981. 22 posłów było za przyjęciem wniosku o odrzuceniu projektu ustawy w pierwszym czytaniu, przeciw – 17. Nikt nie wstrzymał się od głosu- podał w sprawozdaniu z komisji poseł Paweł Rychlik z PiS.

Donos i pogrzeb – to są wasze sposoby – mówił poseł Koalicji Polskiej Radosław Lubczyk. – Zdrowie Polaków nie ma ceny. Wypełniamy wartości konstytucyjne mówił poseł Czesław Hoc, który był pomysłodawcą projektu bronił go mówiąc.

W czasie obrad na sali plenarnej posłowie zagłosowali za odrzuceniem ustawy:

Za odrzuceniem ustawy głosowało 253 posłów, przeciw było 152, wstrzymało się 37.    24 posłów klubu PiS zagłosowało przeciw ustawie covidowej. 37 wstrzymało się od głosu.

Posłanka Anna Siarkowska stwierdziła, że: Ustawa o donosicielstwie nigdy na sale plenarną trafić nie powinna. Ona powinna trafić prosto do kosza tak samo jak wcześniejsze ustawy dotyczące segregacji sanitarnej -Ludzi należy leczyć, a nie segregować. Nie można ich też zachęcać, aby donosili na siebie.

Tzw. „lex konfident”- jak ustawę nazwali posłowie Konfederacji, wzbudził wiele kontrowersji.

Projekt ustawy pogłębia chaos. Brak strategii i chaos decyzyjny powoduje to, że ludzie nie szczepią się – mówił Wojciech Maksymowicz (Polska2050). 

Podczas obrad na sali nie był obecny minister zdrowia. Pytał o niego poseł PO Paweł Kowal, który chciał dowiedzieć się szczegółów o rozliczenie respiratorów i maseczek.

Przed rozpoczęciem prac związanych z ustawą hocową, minister zdrowia Adam Niedzielski twierdził, że od niej zależeć będzie jego przyszłość w rządzie. Nie powiedział wprost, jednak zasugerował, że jeśli ustawa spadnie, poda się do dymisji. Dziś w sieci krążą już wpisy, w których politycy domagają się realnych działań szefa resortu.

Ten milczy.

Poprzedni artykułTarcza Antyinflacyjna 2.0 weszła w życie. Od dziś tańsze paliwo i żywność
Następny artykułPolska przekaże amunicję i zestawy rakietowe Ukrainie