Strona główna Biznes Olbrzymie podwyżki stóp procentowych

Olbrzymie podwyżki stóp procentowych

0

W środę Narodowy Bank Polski przekazał, że nastąpiła kolejna podwyżka stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. – podał w komunikacie NBP.

Stopa referencyjna wzrosła do 4,50% w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,00%, stopa depozytowa do 4,00%, stopa redyskonta weksli do 4,55%, a stopa dyskontowa weksli do 4,60%.

To już siódma z rzędu podwyżka. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 punkta.

Uchwała RPP wchodzi w życie 7 kwietnia 2022 r.

Na początku 2022 r. koniunktura w gospodarce światowej pozostawała relatywnie korzystna, choć dynamika aktywności w części gospodarek się obniżyła. Negatywnie na globalną koniunkturę oddziaływały utrzymujące się zaburzenia w handlu międzynarodowym oraz wysokie ceny surowców. Agresja zbrojna Rosji przeciw Ukrainie przyczyniła się do istotnego wzrostu niepewności dotyczącej dalszego kształtowania się sytuacji makroekonomicznej na świecie oraz wyraźnego pogorszenia nastrojów. Jednocześnie nastąpił dalszy wzrost cen surowców, a także nasiliły się zaburzenia w handlu międzynarodowym. W efekcie obniżone zostały prognozy wzrostu gospodarczego dla części gospodarek- podał NBP.

Poprzedni artykułNowy trener polskich skoczków. Zasłynął z podwójnego skoku [video]
Następny artykułOrban chce negocjacji z Putinem ws. wojny na Ukrainie