Strona główna Top Omnikron już u sąsiadów. Czy nowy wariant koronawirusa dotrze do nas?

Omnikron już u sąsiadów. Czy nowy wariant koronawirusa dotrze do nas?

0

W Wielkiej Brytanii, Niemczech, a nawet Czechach odnotowano w sobotę pierwsze przypadki koronawirusa, którego zmutowany wariant nosi nazwę omnikron.

Chorzy, u których wykryto nową niebezpieczną odmianę wirusa zostali poddani izolacji i obserwacji. Nie wiadomo czy podróżowali wcześniej do afrykańskich krajów, tj. Mozambik, RPA, Zimbabwe, czy Zambia.

Rząd Wielkiej Brytanii w czwartek wieczorem podjął decyzję o zamknięciu granic dla niebędących obywatelami kraju przyjeżdżających z RPA, Botswany, Eswatini, Lesoto, Namibii i Zimbabwe. W niedzielę do listy zostaną dodane Malawi, Mozambik, Zambia i Angola. Przylatujący stamtąd obywatele brytyjscy będą zobowiązani do odbycia 10-dniowej kwarantanny we wskazanym przez rząd hotelu.

W piątek włoskie ministerstwo zdrowia wprowadziło zakaz przyjazdów z RPA, Lesoto, Botswany, Zimbabwe, Namibii i Eswatini. Zakaz ten dotyczy osób, które przebywały w tych krajach w ostatnich 14 dniach- podał Polsat News.

Ze względu na podwyższone ryzyko epidemiologiczne, Sanepid wydał dla Kościoła przypomnienie o obowiązku zasłaniania ust i nosa w świątyniach oraz dezynfekcji rąk przed i po udzielaniu Komunii.

ECDC oświadczyło, że nowy wariant koronawirusa Omikron, stanowi „wysokie do bardzo wysokiego” ryzyko dla Europy.

Nowy wariant koronawirusa Omikron prawdopodobnie nie będzie odporny na obecne na rynku szczepionki – ocenił z kolei prof. Calum Semple z rady naukowej doradzającej brytyjskiemu rządowi w sytuacjach kryzysowych (SAGE);

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-27/koronawirus-raport-dnia-sobota-27-listopada/?ref=aside_najnowsze
Poprzedni artykułKolejny atak na granicy. Rannych zostało dwóch żołnierzy [video]
Następny artykułGigantyczna seria kolizji na A1. 15 aut uszkodzonych