Strona główna Top Orszak Trzech Króli – historia i znaczenie

Orszak Trzech Króli – historia i znaczenie

0

Co roku setki miejscowości organizowały Orszak Trzech Króli. W 2022 roku wydarzenie odbyło się w 668 orszaków w całej Polsce i kilkunastu miastach na świecie.

ORSZAK NA ŚWIECIE
Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 roku, a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w Polsce, od kilku lat pojawia się również poza Polską na kilku kontynentach. Jest w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W każdym z miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z kulturą, obyczajami, pogodą i frekwencją. Odbywa się w siarczystym mrozie, czy w słonecznej letniej aurze, uczestniczą w nim dorośli i dzieci ze szkół oraz całe parafie. Wszystkim przyświeca wspólny cel – świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd. W rytmie lokalnych kultur wędruję, aby zaznaczyć, że Bóg przyszedł do każdego człowieka.

Orszak na świecie odbywa się najczęściej w dniach poprzedzających 6 stycznia, gdyż nie wszędzie Uroczystość Objawienia Pańskiego jest dniem wolnym od pracy.

Pierwszym krajem, który dołączył do Polski w organizacji Orszaku była Ukraina. Podczas srogiej zimy w Kamieńcu Podolskim na zakończenie pierwszego poza granicami Polski Orszaku Trzech Króli, miejscowy biskup wyrażał wdzięczność za inicjatywę, która stała się wyrazem jedności chrześcijan. Do orszaku bowiem dołączyli tam grekokatolicy, a wyznawcy prawosławia pomogli w organizacji wydarzenia odśnieżając plac, na którym odbył się orszak. Na Ukrainie Orszak odbył się również we Lwowie oraz sześciokrotnie w Żytomierzu.

W kolejnych latach Orszak Trzech Króli odbył się w wielu innych krajach Europy, w tym m.in.: w Anglii, w Edynburhu w Szkocji (Edynburg), Niemczech (Monachium), Austrii (w dwóch miejscowościach, jedną z nich jest Weisenkirschen in der Wachau) w Rumunii (w dwóch miejscowościach, jedną z nich jest stolica Bukareszt), we Francji (Lissieu), we Włoszech (Palermo) oraz w słowackiej Bratysławie i na Węgrzech (Szodliget, gdzie w ubiegłym roku barwny i rozśpiewany był transmitowany przez TVP1).

W Zgorzelcu z kolei odbywa się orszak, który łączy Polskę i Niemcy. Dzięki uczestnikom orszaków po raz pierwszy od 500 lat na ulicach Gerlitz śpiewane były kolędy.

Orszak przekroczył granice kontynentu. 13 lat temu nikt się nie spodziewał, że inicjatywa zapoczątkowana w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik już po paru latach będzie miała swoje odsłony w Ekwadorze (Quito), w Stanach Zjednoczonych, a nawet w Afryce.
W ubiegłym roku Orszak Trzech Króli odbył się w kilku krajach afrykańskich, w Rwandzie, Kamerunie w miejscowości Esseng, w miejscowości Lusaca w Zambii, w Mbaikoro w Czadzie, oraz trzykrotnie w miejscowości Burhinaja w Republice Demokratycznej Konga. Orszak odbywał się również w Republice Środkowej Afryki. Inicjatywa ta została przerwana z powodu wojny.

W jednej z afrykańskich miejscowości Orszak Trzech Króli odbył się w szpitalu, ku radości przebywających tam pacjentów. W Ugandzie w miejscowości Yumbe Orszak odbył się na terenie wielotysięcznego obozu dla uchodźców, gdzie stał się znakiem nadziei dla osób, które zamknięte czekają na poprawę swojej sytuacji społecznej, cieszyliśmy się, że naszą inicjatywą, przesłaniem koron i śpiewników mogliśmy przynieść im radość. Otrzymaliśmy piękną relację z tego wydarzenia od o. Andrzeja:
W tym roku udało się nam zorganizować marsz „trzech króli” w strefie Swinga na terenie naszego obozu. Nasze przygotowania rozpoczęły się w kaplicy św. Bakhity, a były związane z dodaniem paru blach na dachu (jeszcze trochę ich brakuje), odnowienia podłogi (świeża glina), czy dodanie prostej dekoracji. Ku naszemu zaskoczeniu dotarła też niewielka grupka dzieci z sąsiedniej strefy Bidibidi. Niesamowitą furorę zrobiły flagi, w kolorach pięciu kontynentów. Materiał udało nam się kupić na rynku w Yumbe, a flagi miały końcówki od mioteł☺. Siostra Francesca przeszyła je, aby można je było założyć na patyki. Dodatkowo pojawiła się gwiazda, korony dla trzech króli oraz ubrania dla nich i Maryi. Mieliśmy również z sobą na przodzie gwiazdę, która wskazywała drogę nam i trzem królom. Pomimo, że było ponad 500 dzieci, jeszcze inne przyłączały się po drodze. Nasze wspólne śpiewanie, marsz i
zabawa, były równocześnie wyrazem modlitwy i świadectwa naszej wiary. Miło było zobaczyć towarzyszących nam rodziców, czy dorosłych machających nam z drogi. Przenośny głośnik, który sprawdził się na pielgrzymce również i dziś był bardzo przydatny, a wuwuzele i trzepoczące flagi dodawały kolorytu naszego marszu. Po dotarciu na miejsce miał czekać na nas posiłek … Bożonarodzeniowy obiadek (i z kozą i z krową, którego mięsa uchodźcy nie mają na co dzień … a właśnie te dni też kojarzyły się dzieciom z lepszym jedzeniem, jak kiedyś nam z szyneczką czy parówkami☺). Nawet towarzyszący nam katechiści mówili nam, że to … prawdziwe Boże Narodzenie. Po posiłku zrobiła się już 15.00 i już bez skręcania w żołądku dzieci odśpiewały koronkę do Miłosierdzia Bożego…. a potem małe co nieco (czyli lizaki) i w ramach podziękowania za piękne prezentacje dzieci otrzymały lampki solarne do każdej kaplicy. Bardzo się cieszę, iż wspólnie z siostrą Francescą (z Włoszakowic☺) i siostrą Dorotheą (z Indonezji, z Timoru), z Waszą pomocą, ze wsparciem fundacji „Trzech Króli” oraz przede wszystkim Bożą pomocą udało się zorganizować…”

Rok temu odbył się także Orszak Trzech Króli na Kubie w miejscowości Santa Clara. Wysłano tam pakiet koron, nalepek, sztandarów, ale niestety z powodu opłat celnych i opóźnień urzędowych paczka dotarła już po 6 stycznia. Wkrótce potem otrzymaliśmy wiadomość od organizatorów: Dnia 3 stycznia około godz. 20 czasu kubańskiego otrzymałyśmy wiadomość, że wreszcie przesyłka jest w Ambasadzie i jest to pora niemożliwa na jej dostarczenie na 4 stycznia do Santa Clara, więc odbierzemy ją, przy sposobności, kiedy auto z Santa Clara będzie w Hawanie. Następnie s. Janina Samolewicz, eucharystka w Santa Clara na Kubie opisała wydarzenie w następujący sposób:
Na początku przeprowadziliśmy dialog animatorów i aniołów z dziećmi: co to jest Epifania? co oznaczała gwiazda betlejemska? kto ją rozpoznał? ilu było takich Królów i jak się nazywali? jaka rolę wypełnił król Herod na ich drodze? kiedy Światło tej gwiazdy dotarło na Kubę do Santa Clara i Remedios? Dzieci angażowały się w odpowiedzi żywiołowo ale zdyscyplinowanie. Następnie tańcząca gwiazda skierowała uwagę na siebie, by wprowadzić trzech Króli w asyście ich paziów przed tron Heroda; w dialogu z Herodem i Heroda z uczonym otrzymali informację o Betlejem; przy radosnym śpiewie wszystkich obecnych orszaki przeszły po schodach przez kaplicę Matki Bożej z Kobre nad prezbiterium, by z przeciwnej strony za gwiazdą zejść do przepięknej stajenki na tle choinki z figurami włoskimi podarowanymi dla Sanktuarium przez św. Jana Pawła II ustawionej w okresie Bożego Narodzenia w prezbiterium obok głównego ołtarza, a w nawie głównej wykonali piękny taniec i złożyli hołd oraz swoje dary (musieli przy tym wyjaśnić aniołowi, dlaczego takie, a nie inne dary niosą dla Dzieciątka). Królowie przez dom biskupi i tzw. patio przybyli do głównych drzwi wyjściowych z cukierkami, podarowanymi przez Biskupa Arturo, by każdemu dziecku wręczyć garść cukierków, w zależności od pojemności piąstki dziecka.

W Stanach Zjednoczonych orszak to wielki festyn amerykański, ulicami jadą duże pojazdy przystrojone sztandarami, a siedzący na nich królowie przy dźwiękach muzyki pozdrawiają przechodniów.

Mieliśmy też namiastkę Orszaku w Betlejem, czyli w miejscu, do którego orszak 2000 lat temu dotarł naprawdę, gdzie nastąpiło pierwsze Objawienie Pańskie całemu światu w osobach Mędrców.

Do wszystkich miejscowości, które pragną zorganizować Orszak wysyłamy nasze sztandary, korony, a czasami również w miarę możliwości orszakowe śpiewniki kolędowe. Drukujemy śpiewniki w j. ukraińskim, rumuńskim, niemieckim, hiszpańskim i angielskim tak aby uczestnicy orszaków mogli wspólnie śpiewać kolędy. Paczki trzeba wysyłać dużo wcześniej, żeby dotarły do odległych części świata na czas.

Organizatorami Orszaków Trzech Króli na świecie są głównie polscy misjonarze lub przedstawiciele Polonii. To wydarzenie pozwala im w okresie Świąt Bożego Narodzenia poczuć więź z Ojczyzną, nacieszyć się tradycyjnym śpiewaniem kolęd. Polacy na obczyźnie, zrośnięci ze społeczeństwem lokalnym w entuzjazmem próbują zaszczepić bożonarodzeniowe zwyczaje.

W zeszłym roku Orszaki Trzech Króli odbyły się w kilkunastu krajach min. w Demokratycznej Republice Konga, Kamerunie, Zambii, Wielkiej Brytanii, Austrii (w Weissenkirchen in der Wachau oraz w Langelfeld), a także we Francji, w Żytomierzu na Ukrainie, na Węgrzech w Szódliget oraz na Kubie w diecezji Hawana i Santa Clara.

źr. Orszak Trzech Króli

Poprzedni artykułAndretti i Cadillac łączą siły. Celem jest dołączenie do F1
Następny artykułJak prawidłowo rozliczyć PIT?