Strona główna Bez kategorii Oto, kim jest Befana, która przynosi dzieciom prezenty w święto Trzech Króli...

Oto, kim jest Befana, która przynosi dzieciom prezenty w święto Trzech Króli [VIDEO]

0

Podobnie jak w Polsce święto Trzech Króli (Epifania) to we Włoszech dzień ustawowo wolny od pracy. Włosi jednak mówią najczęściej, że to święto Befany…

Święto Objawienia Pańskiego, w Polsce zwane “Trzech Króli” to dla większości Włochów nic innego jak tylko “LA BEFANA“. Zamiast tradycyjnych Mikołajek celebrowanych 6 grudnia, świętują oni ludowo-religijną postać dobrej wiedźmy, która w nocy z 5 na 6 stycznia zakrada się do domów, gdzie są dzieci i zostawia im różne dary ukryte w kolorowych skarpetach, zawieszonych nad kominkiem lub na drzwiach mieszkań. Dla dobrych i posłusznych zostawia słodycze, dla zasługujących na karę rózgę lub kawałek węgla.

Befana jest staruszką z długim, zakrzywionym nosem. Ubrana jest w postrzępione i brudne rzeczy. Głowę ma przewiązaną szalem lub chustką. Lata na miotle, wchodzi do domów przez komin i zostawia w skarpecie prezenty. Dzieci, które chcą się jej przypodobać powinny zostawić na stole przed snem mandarynkę, pomarańczę lub kieliszek wina. Dzieciom mówi się, że jeżeli nie będą grzeczne, to wiedźma Befana włoży im do świątecznej skarpety węgiel, popiół, cebulę lub czosnek.

Legenda głosi, że Trzej Królowie powiedzieli Befanie o narodzeniu Jezusa, jednak nie zdążyła ona na jego powitanie, ponieważ zgubiła się. Od tego czasu Befana, latając na miotle, zostawia prezenty w każdym domu, w którym mieszka dziecko, na wypadek, gdyby był w nim Jezus.

Poprzedni artykułFacebook usunął fanpage Konfederacji! Miał blisko 700 tys. użytkowników
Następny artykułBędzie obniżka VAT na paliwo. Jest zapowiedź Mateusza Morawieckiego