Strona główna Ciekawostki Owadzi nawóz może zrewolucjonizować biologizację gleb

Owadzi nawóz może zrewolucjonizować biologizację gleb

0

Daje lepsze efekty w przypadku suszy, w normalnych warunkach plony są bardziej obfite. Nawóz z chityną ma właściwości biostymulujące, ogranicza szkodniki korzeniowe (presja nicieni), rozkłada się za sprawą drobnoustrojów glebowych i idealnie nadaje się do ekologicznych upraw. „To już nie jest teoria, wykorzystanie owadziego frassu jest badane naukowo, wyniki są obiecujące” – mówi dr Sylwia Kaczmarek, Koordynator Projektów Badawczo-Rozwojowych w HiProMine.

Frass to nawóz owadzi, składa się z obornika larw owadów, pozostałości paszy oraz chityny znajdującej się w pancerzykach muchy Hermetia illucens (Black Soldier Fly). Najnowsze badania potwierdzają założenia naukowców: nawóz owadzi to przyszłość ekologicznego rolnictwa. Jegostosowanie daje lepsze efekty niż inne nawozy organiczne, lepiej się też sprawdza w trudnych warunkach, takich jak susza.

Obecnie wiele się mówi o dewastacji gruntów rolnych oraz niedostatku wody, z tymi problemami borykają się zarówno małe, jak i duże gospodarstwa rolne – podkreśla Sylwia Kaczmarek. – Stosowanie nawozów mineralnych, powstających w dużych zakładach chemicznych, nie jest dzisiaj rozwiązaniem, które jest dobrą odpowiedzią na zmiany klimatyczne i potrzebę szeroko pojętej ochrony środowiska – tłumaczy. Odpady z produkcji zwierzęcej wykorzystywane są w rolnictwie od wieków, współcześnie w gospodarstwach pojawiają się też takie rozwiązania jak komposty, itp. W dobie coraz większego zapotrzebowana na żywność, a przy tym produkty dobrej jakości, poszukiwane są rozwiązania nie tylko ekologiczne, ale także wydajne i posiadające wyjątkowe cechy.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu od wielu miesięcy prowadził badania realizowane na zlecenie HiProMine związane z oceną oddziaływania nawozu organicznego na bazie odchodów H. illucens na wybrane rośliny uprawne– informuje Sylwia Kaczmarek. Badania prowadzone były w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020Pierwsze wyniki badań prowadzonych na Uniwersytecie są bardzo obiecujące. Nie ma wątpliwości, że istnieje możliwość zastosowania frassu w uprawie jęczmienia ozimego, życicy trwałej, sałaty czy bazylii. Badania były prowadzone pod kątem wspomnianych roślin, jednak z pewnością owadzi nawóz sprawdzi się w przypadku wielu innych upraw – dodaje. Nawóz owadzi testowano również z powodzeniem w ramach programu Test Farms (EIT Food), który pomaga innowacyjnym pomysłom agrotechnicznym w walidacji i testowaniu swoich produktów i usług oraz wspiera transformację technologiczną w europejskim rolnictwie. Najnowsze badania potwierdzają przypuszczenia naukowców, którzy porównywali skutecznośćnawozu owadziego oraz innych nawozów organicznych pochodzenia zwierzęcego. Nawóz owadzi dawał lepsze efekty w przypadku suszy, plony są bardziej obfite. Co niezwykle ważne, nawóz z chityną ma właściwości biostymulujące, ogranicza szkodniki korzeniowe, dobrze rozkłada się za sprawą drobnoustrojów glebowych.

Testowany nawóz owadzi poprawiał plon świeżej masy i stan fizjologiczny roślin, zarówno przy optymalnym nawadnianiu, jak i w stresie suszy. W rezultacie stosowanie frassu jest znakomitą strategią zwiększania produkcji i ograniczania wpływu stresu suszy na produkcję upraw – ocenia Sylwia Kaczmarek. Wykorzystanie frassu w produkcji rolnej wydaje się być bardzo obiecującą prognozą związaną z tworzeniem przyjaznych dla środowiska nawozów. Może doprowadzić do odkrywania innych bionawozów dla zrównoważonego rolnictwa.

Nie można tu zapomnieć o czynniku ekonomicznym, wysokiej jakości bionawóz, jakim jest frass, może się przełożyć na bardziej dochodowe uprawy – mówi Sylwia Kaczmarek. W Polsce funkcjonuje jeden zakład hodowli Hermetia illucens, w podpoznańskim Robakowie. Spółka zajmuje się badaniami i produkcją białka owadziego jako paszy do karm dla zwierząt domowych. Hodowla jest całkowicie bezodpadowa, ponieważ owadzi frass może być z powodzeniem wykorzystywany jako nawóz organiczny w rolnictwie ekologicznym. Sama w sobie chityna jest drugim, po celulozie, najpowszechniej występującym polisacharydem na świecie. Posiada wysoką skuteczność wobec chorób grzybowych, całkowitą biodegradowalność bez skutków ubocznych dla gleby. Stosowanie nawozów z chityną pozwala na ograniczenie stosowanych środków ochrony roślin.

Z pewnością nasze badania będą kontynuowane, dążymy do tego, by stworzyć doskonały nawóz ekologiczny– zapowiada Sylwia Kaczmarek. Nawóz owadzi może występować w dwóch frakcjach: jako sypki oraz w postaci pelletu. Ta druga postać cechuje się wolniejszym uwalnianiem do gleby,

Poprzedni artykułMiliard złotych rocznie na działalność gospodarczą, którą zakładają kobiety
Następny artykułOd niedzieli korekta rozkładu jazdy pociągów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj