Strona główna Biznes Padł kolejny rekord inflacji. Wszystko drożeje

Padł kolejny rekord inflacji. Wszystko drożeje

0
Inflacja w listopadzie wyniosła 7,7%.

Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły o 10,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem – o 3,2 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,9% (wskaźnik cen 110,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 3,2% (wskaźnik cen 103,2).

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego są pewni, że przez kolejne miesiące 2022 roku inflacja w Polsce będzie oscylowała na dwucyfrowym poziomie.

Ich zdaniem najbardziej zdrożeją żywność i paliwa; wysokie koszty surowców oznaczają też podwyżki towarów przemysłowych. Inflacja wyraźnie spadnie za dwa lata.

Wysoki wynik związany jest z gwałtownym wzrostem cen paliwa po rosyjskiej agresji – wskazał zastępca kierownika zespołu makroekonomii PIE Jakub Rybacki. Dodał, że według komentarza GUS ceny na stacjach paliw wzrosły o 28 proc. w skali miesiąca.

Inflacja pozostanie dwucyfrowa przez pozostałą część roku. Spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach wskaźnik będzie systematycznie przekraczać 10 proc. – ocenił Rybacki. Dodał, że inflacja prawdopodobnie jedynie lekko spadnie w 2023 r.

Poprzedni artykuł4 300 000 zł wsparcia dla PSP. Podpisano porozumienie z Shell Polska
Następny artykułRośnie inflacja i pensja prezesa NBP. Opublikowano dane