Strona główna Polityka Pegasus w akcji. Kilka tysięcy ataków. Będą dymisje?

Pegasus w akcji. Kilka tysięcy ataków. Będą dymisje?

0

W piątek wieczorem RMF podało, że: Przeprowadzono ponad 6 tys. ataków systemem Pegasus na urządzenia należące do pracowników Najwyższej Izby Kontroli. Zainfekowanych miało zostać nawet 500 urządzeń.

Zdaniem reporterów RMF: W wyniku szczegółowego porównywania danych i numerów IP sprzętu okazało się, że przez dwa lata były co najmniej tysiące prób wejścia na telefony, laptopy, tablety i serwery pracowników Izby. Łączenia wykryto połączenia z pół tysiącem urządzeń należących do kontrolerów, ale także kierowców, czy personelu technicznego.

Najwięcej ataków Pegasusem na członków Najwyższej Izby Kontroli miało miejsce w 2020 roku podczas wyborów prezydenckich. Kolejne ataki odbyły się jesienią 2021 roku gdy NIK kończyła prace nad raportem z kontroli Funduszu Sprawiedliwości. 

Temat ten skomentował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych:

Afera z Pegasusem wypłynęła przez Mariana Banasia, który podał, że był kontrolowany przez ten system. Zawiadomił on prokuraturę o słowach wypowiedzianych przez Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że:

Żaryn wspomniał, że przeciwko Banasiowi toczy się postępowanie. Zaprzeczył, jakoby wobec członków NIK prowadzono inwigilację:

Przypominam, że Marian Banaś ma usłyszeć zarzuty karne. W ocenie prokuratury i CBA Marian Banaś dopuścił się szeregu przestępstw: zatajenia majątku, składania fałszywych oświadczeń majątkowych oraz posiadania nieudokumentowanych źródeł dochodu” – napisał rzecznik w oświadczeniu.

Według wielu posłów opozycji rząd po takiej aferze powinien podać się do dymisji. Wśród posłów optujących za zmianami w rządzie są posłowie Konfederacji:

Poprzedni artykułNieciecza nie składa broni. Zwycięstwo nad Jagiellonią [VIDEO]
Następny artykułHat trick Arkadiusza Milika daje zwycięstwo Olympique Marsylia [video]