Strona główna Polityka Pentagon odpowiada ws. MIG-ów. Chcieli nas wysłać na wojnę?

Pentagon odpowiada ws. MIG-ów. Chcieli nas wysłać na wojnę?

0

Wczoraj wieczorem pojawił się oficjalny komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w którym poinformowano, że Polska jest gotowa nieodpłatnie przekazać Amerykanom swoje myśliwce MIG-29. Miałyby one zostać przekazane do bazy lotniczej w Ramstein, a stamtąd Amerykanie mogliby wysłać je w swoim imieniu na Ukrainę.

Polska kategorycznie sprzeciwiała się wysłaniu samolotów Ukraińcom jako Polska, chcąc uniknąć otwartego wejścia w konflikt Rosja-Ukraina.

Tymczasem w niedzielę przedstawiciele USA wręcz zachęcali, że Polska ma „zielone światło” do wysłania swoich samolotów do pomocy walczącemu sąsiadowi.

Wczoraj po opublikowani stanowiska resortu spraw zagranicznych, głos zabrał Pentagon.

Oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy USA-NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu Atlantyckiego – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby.

Wychodzi więc na to, że USA nie wesprze Ukraińców bojąc się reakcji Kremla.

Polska propozycja jest nie do zaakceptowania- podsumował Pentagon.

Perspektywa myśliwców „w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki” startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (…) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie – podał Kirby w oświadczeniu.

Polscy politycy nie są zdziwieni reakcją Amerykanów.

Poprzedni artykułLiga Mistrzów: Hat-trick Lewandowskiego w 22 minuty!
Następny artykułUSA wyśle do Polski dwa systemy przeciwrakietowe Patriot