Strona główna Top Początek końca pandemii. Koniec z kwarantanną

Początek końca pandemii. Koniec z kwarantanną

0

„Apogeum piątej fali Covid-19 mamy za sobą”- powiedział podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Czeka nas spadek liczby zakażeń.

Jego zdaniem w marcu spodziewać możemy się łagodzenia restrykcji, tak by na wiosnę wrócić do normalnego funkcjonowania. Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii- powiedział szef resortu zdrowia.

Wtedy możliwe będzie znoszenie obostrzeń, jakie do tej pory obowiązywały.

Dodał, że inne kraje znoszą restrykcje. Polskę też to czeka. Tak jak minister zdrowia był raczej negatywnie nastawiony, tak teraz pozytywnie widzi przyszłe tygodnie pod względem pandemii.

Niedzielski powiedział, że dynamiczne wzrosty zakażeń nie mają przełożenia na hospitalizację.

W tej chwili przeznaczone jest blisko 30 tys. łóżek na walkę z Covid-19. Zajętych jest ok. 2/3 miejsc. Rząd zdecydował by czym prędzej przywrócić 5000 łóżek do normalnego funkcjonowania. Zmniejsza się liczbę łóżek covidowych do ok. 25 tysięcy.

Rząd na czele z ministrem zdrowia zadecydował, że skraca kwarantannę i izolację. Od 15 lutego stosowana będzie 7-dniowa izolacja. Kwarantanna dla współdomowników stosowana będzie tylko w czasie izolacji chorej osoby. Będą one równoległe.

Najważniejszą wiadomością udzieloną w czasie konferencji jest to, że likwidacji ulega kwarantanna kontaktu.

Od 11 lutego znosi się kwarantannę przyjazdową.

Minister Przemysław Czarnek powiedział, że dzieci z klas 5-8 i wyżej wracają do szkół tydzień szybciej, niż zakładano. Wraca nauka stacjonarna 21 lutego.

Minister zakłada, że nauka stacjonarna będzie kontynuowana do końca roku szkolnego.

Poprzedni artykułMniej obostrzeń, koniec masek- Niedzielski o końcu pandemii
Następny artykułJohnson&Johnson kończy produkcję szczepionek na Covid-19