Strona główna Polityka Podpisano porozumienie na dostawę gazu z Nigerii do Polski

Podpisano porozumienie na dostawę gazu z Nigerii do Polski

0

W Abudży podpisano memorandum o współpracy Polski i Nigerii w zakresie rolnictwa – jak podkreślał Prezydent RP – ważnej dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Nigerii i innym krajom Afryki, a także usprawniania nigeryjskiego rolnictwa.

– Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego dzisiejsze rozmowy są dla nas bardzo ważne jeśli chodzi o dostawy Polski i UE gazu LNG, jak i ropy naftowej. Nigeria jest krajem bardzo zasobnym w te surowce i pierwsze dostawy do naszego terminalu w Świnoujściu, jak również import ropy naftowej przez Lotos do Polski już miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Chcielibyśmy tę współpracę zacieśniać, chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy do naszego kraju z Nigerii były większe, by na tym polu następował rozwój naszych relacji gospodarczych – akcentował. 

Po południu Prezydent RP spotkał się także z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi. 

– Nie mam wątpliwości, że istnieje możliwość zacieśnienia relacji pomiędzy Polską a Nigerią na polach współpracy edukacyjnej, naukowej, w zakresie obronności i przemysłu obronnego, kultury i wielu innych – podkreślał Andrzej Duda

Wizyty w Nigerii, Republice Wybrzeża Kości Słoniowej (WKS) i Senegalu to pierwsze, historyczne wizyty Prezydenta RP w tych krajach, choć w przypadku dwóch z nich nie będą to pierwsze spotkania przywódców (Prezydent Senegalu gościł w Polsce z wizytą w 2016 roku, a z Prezydentem Nigerii Prezydent RP spotkał się na marginesie COP24 w Katowicach w 2018 roku).

Polska jest dużym krajem, stać ją na to, by prowadzić politykę znacznie szerszą niż nasze sąsiedztwo. Zarówno Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej, jak i Senegal to są kraje kluczowe dla Afryki Zachodniej – kraje, które odgrywają tam bardzo dużą rolę polityczną. Nasi afrykańscy partnerzy od miesięcy znajdują się pod silną presją rosyjskiej propagandy. Wiemy też, że wiele z nich także rozumie, jak naprawdę sytuacja wygląda, ale o tym trzeba mówić, mówić, mówić – akcentował prezydencki minister.

– Wojna na Ukrainie dotyczy bezpieczeństwa naszego państwa. Rozmowy będą także dotyczyły oczywiście współpracy gospodarczej – również w kwestiach surowcowych; będą na miejscu przedstawiciele Orlenu i PGNiG. Przynajmniej dwa z tych trzech państw to kraje, które są dostarczycielami surowców – szczególnie Nigeria – jest jednym z największych dostarczycieli surowców, a Senegal to kolejny otwierający się rynek, na który zostaliśmy zaproszeni do tego, by brać udział, pomagać, współpracować w rozpracowywaniu złóż senegalskich – podkreślił.

Ta rosyjska agresja na Ukrainę absolutnie niczym nieuzasadniona wywołuje – niestety – zarówno bardzo poważny kryzys żywnościowy, jak i bardzo poważny kryzys energetyczny. Dlatego zarówno wsparcie dla Ukrainy w możliwościach eksportowania przez nią produktów rolnych, jak również wsparcie dla krajów Afryki – w pierwszej kolejności dla naszego partnerskiego kraju, jakim jest Nigeria – jest dla nas bardzo ważne także jako kraju członkowskiego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Stąd też zacieśnianie relacji pomiędzy Polską a Nigerią poprzez również zawarte dzisiaj porozumienie – podpisane dzisiaj memorandum – ma istotne znaczenie na przyszłość właśnie dla wzmacniania bezpieczeństwa żywnościowego także Nigerii, jak również unowocześniania, usprawniania nigeryjskiej gospodarki, nigeryjskiego rolnictwa, ale także wymiany doświadczeń.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego dzisiejsze rozmowy są dla nas również bardzo ważne, jeśli chodzi o dostawy do Polski, do Unii Europejskiej zarówno gazu LNG z Nigerii, jak i ropy naftowej.

Nigeria jest krajem bardzo zasobnym w te surowce i pierwsze dostawy zarówno gazu LNG do naszego terminalu w Świnoujściu, do gazoportu polskiego, jak również import ropy naftowej przez Lotos do Polski już miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Chcielibyśmy tę współpracę zacieśniać, chcielibyśmy, żeby w przyszłości te dostawy do naszego kraju z Nigerii były większe i żeby także na tym polu następował rozwój naszych relacji gospodarczych.

Mam nadzieję, że zarówno te nasze rozmowy polityczne, jak i spotkanie, które będzie miało miejsce dzisiaj po południu ze środowiskami biznesowymi – zarówno polskimi, jak i nigeryjskimi – właśnie zaowocują na tych polach- podał Andrzej Duda.

Poprzedni artykułWzrośnie zasiłek pogrzebowy? Trwają rozmowy
Następny artykułObowiązkowa rządowa aplikacja na nowych smartfonach?