Strona główna Polityka Polacy ze specjalnym statusem na Ukrainie. Jest ustawa Zelenskiego

Polacy ze specjalnym statusem na Ukrainie. Jest ustawa Zelenskiego

0

W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodmyr Zelenski poinformował, że wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na terytorium Ukrainy.

„O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy”- nosi nazwę akt prawny.

„Dzisiaj Ukraina poprzez ten akt i poprzez gest prezydenta składa symboliczne zaproszenie: Wy jesteście tutaj na szczególnych prawach witani. Niechże to też będzie dla nas jakimś znakiem, w tych wszystkich sprawach, w których mówić często trudno”- mówił.

Tytułem miasta-ratownika nazwano Przemyśl:

za bezprecedensową solidarność miejscowych władz, mieszkańców i wolontariuszy Przemyśla z ukraińskim narodem, wszechstronną ogromną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni byli do opuszczenia ojczyzny wskutek zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej, oraz silne wsparcie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności.

Polsat News podał, że ustawa przewiduje:

możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy, licząc od dnia przyjęcia ustawy. Polacy otrzymają też prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych w Ukrainie. Przewidziano też pewne wypłaty socjalne.

źr. Twitter, Polsat News

Poprzedni artykułKredyty znów w górę. Zaskakująco niska podwyżka
Następny artykułWiemy, ile maksymalnie będzie kosztował węgiel. Jest decyzja