Strona główna Top Polfa Tarchomin gwarantuje bezpieczeństwo leków na rynku

Polfa Tarchomin gwarantuje bezpieczeństwo leków na rynku

0

Wiceminister Maciej Małecki, wraz z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim uczestniczyli w konferencji prasowej poświęconej dostępności leków w Polsce. Wydarzenie miało miejsce w Polfie Tarchomin – najstarszym zakładzie farmaceutycznym w Polsce i jednym z najstarszych w Europie.

Funkcjonowanie służby zdrowia podczas pandemii Covid-19 

O tym jak ważne jest posiadanie własnego zaplecza produkcyjnego można było się przekonać dobitnie w pandemii COVID-19. Z dnia na dzień okazało się, że państwa na całym świecie pozamykały granice i brakuje nawet najbardziej podstawowych produktów medycznych. Polfa Tarchomin była jedną z tych spółek Skarbu Państwa, które stanęły w pierwszej linii obrony, specjalizująca się w opracowywaniu, autoryzacji, sprzedaży różnych produktów farmaceutycznych.

Jak pokazują dane, tylko w grudniu Polfa Tarchomin dostarczyła do aptek, aż o 172 % więcej antybiotyków doustnych dla dorosłych, antybiotyków pediatrycznych oraz antybiotyków iniekcyjnych (dla szpitali), niż zaplanowano względem standardowego sezonu przeziębieniowego. W przypadku antybiotyków dla dorosłych jest to aż dwukrotny wzrost, a przy lekach dla dzieci aż o 2,5 razy więcej.

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa SA., podczas pandemii Covid-19 uruchomiły produkcję płynów do dezynfekcji wysokiej jakości, które były dostarczane do polskich szpitali, przychodni, szkół i wielu innych instytucji. stała się największym producentem płynów do dezynfekcji w kraju.  Łącznie Polfa Tarchomin wprowadziła na rynek ponad 23 000 000 litrów płynów do dezynfekcji. Podobnie było z tlenem medycznym, który w tamtym okresie był niezwykle potrzebny pacjentom przebywającym na oddziałach covidowych.  TZF Polfa wprowadziła na rynek ponad 1 300 000 litrów tlenu medycznego. A także certyfikowanych maseczek medycznych, które były szeroko dostępne dla naszych rodaków.

Państwo wspiera krajowych producentów

TZF Polfa dzięki ciężkiej pracy zatrudnionych tam ludzi, dobremu zarządzaniu, a także wsparciu ze strony państwa jest przodująca firmą przynoszącą duże zyski, inwestującą w ciągły rozwój, a jej rentowność stale rośnie.

 Te wszystkie działania pokazują, że warto inwestować w polski przemysł i polskich pracowników, a także podawać pomocną dłoń polskim zakładom także wtedy, kiedy znajdują się w trudnej sytuacji – dodaje wiceminister. Dzięki dokapitalizowaniu spółki przez państwo kwotą 200 milionów złotych, firma, poza produkcją potrzebnych leków realizuje wiele potrzebnych inwestycji. Przykładem tego jest Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. Wkrótce na warszawskim Tarchominie produkowane będą leki, które pomogą walczyć z nowotworami.

– Jako minister odpowiedzialny za nadzór nad Tarchomińskimi Zakładami Farmaceutycznymi jestem dumny z pracy jaką w ostatnich latach wykonali pracownicy i władze Polfy. Ta ciężka praca daje dzisiaj wymierne efekty – podsumował Maciej Małecki.

Poprzedni artykuł116 czołgów Abrams M1A1 trafi na wyposażenie Wojska Polskiego
Następny artykułZnamy już terminy powołania do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej w 2023 roku