Strona główna Top Pomoc żywnościowa dla potrzebujących. Wzrasta kryterium dochodowe

Pomoc żywnościowa dla potrzebujących. Wzrasta kryterium dochodowe

0

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała podwyższenie kryterium dochodowego do ubiegania się o pomoc żywnościową. Do września 2021 r. do potrzebujących trafi blisko 80 tys. ton artykułów spożywczych.

Paczki z produktami spożywczymi to istotna pomoc dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Osoby najbardziej potrzebujące otrzymują pomoc żywnościową w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa za pośrednictwem sieci organizacji partnerskich regionalnych i lokalnych (ok. 2 500 podmiotów) oraz czterech organizacji partnerskich ogólnopolskich: Federacji Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej i Polskiego Czerwonego Krzyża.

– Do września 2021 r. do osób potrzebujących trafi ok. 76,6 tys. ton artykułów spożywczych o  wartości ok. 290 mln zł. Zależy nam, by wsparcie trafiało tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. By na skutek np. waloryzacji świadczeń nikt nie utracił prawa do pomocy w ramach programu, zdecydowaliśmy o podwyższeniu kryterium dochodowego

–mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zmiana kryteriów dochodowych w Podprogramie 2020 obowiązuje od 26 listopada 2020 r. Wzrosło ono z 200 proc. do 220 proc. i wynosi obecnie:

  • 1 542,20 zł (wcześniej: 1 402 zł) dla osoby samotnie gospodarującej,
  • 1 161,60 zł (wcześniej: 1 056 zł) dla osoby w rodzinie.

Podwyższenie kryterium z 200 proc. do 220 proc. kryterium uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej ma w założeniu umożliwić „powrót do Programu” w szczególności części osób starszych i osób niepełnosprawnych, które dotychczas korzystały z pomocy żywnościowej, a utraciły do niej uprawnienie w efekcie waloryzacji różnych świadczeń społecznych.

Poprzedni artykułPoznaliśmy najlepszych sportowców roku 2020. Wygrał Lewandowski
Następny artykułUderzył w barierę energochłonną i bok kabiny ciężarówki. Zmarł w szpitalu