Strona główna Polityka Poseł Braun domaga się prawidłowego umieszczenia flag na Sejmie

Poseł Braun domaga się prawidłowego umieszczenia flag na Sejmie

0

W środę w Sejmie zawrzało po tym, jak znany z kontrowersyjnych treści, poseł Konfederacji Grzegorz Braun złożył wniosek formalny o prawidłowe wywieszenie według protokołu flagowego, flag Polski i Ukrainy. Zgodnie z obowiązującymi zasadami to flaga gospodarza zawsze powinna znajdować się pierwsza.

Na Wielkim Gmachu wywieszone zostały flagi Ukrainy i Polski, w ramach solidarności z walczącą Ukrainą. Flaga Ukrainy znajduje się jednak pierwsza, wskazując, jakoby była gospodarzem, co spotyka się z dezaprobatą części społeczeństwa.

Poseł Braun zażądał usunięcia flag Ukrainy z miejsca, które przynależy gospodarzowi. W czasie przemówienia z mównicy Braun powiedział:

Pani marszałek! Wysoka Izbo! Wnoszę o odroczenie posiedzenia do czasu, aż zrobi pani porządek w Wysokiej Izbie i na terenie Kancelarii Sejmu. Gmach Sejmu został udekorowany flagami. Na froncie i u wejścia wisi flaga obcego państwa. Dodał pokazując protokół flagowy: Polecam pani marszałek lekturę tego protokołu flagowego. Flaga Ukrainy na gmachu Sejmu wisi w miejscu przynależnym gospodarzowi. To się nie godzi, to niewłaściwe.

Marszałek Sejmy Elżbieta Witek odpowiedziała:

Jak pan powiedział – „przynależy gospodarzowi”. Gospodarz udzielił części budynku po to, żeby solidaryzować się z Ukrainą. Właśnie gospodarz! A gospodarzem jest Wysoka Izba.

Poseł Robert Winnicki zwrócił uwagę, że wniosek Brauna jest właściwy:

Poprzedni artykułOrban chce negocjacji z Putinem ws. wojny na Ukrainie
Następny artykułJest rekomendacja czwartej dawki szczepień