W środę w Sejmie zawrzało po tym, jak znany z kontrowersyjnych treści, poseł Konfederacji Grzegorz Braun złożył wniosek formalny o prawidłowe wywieszenie według protokołu flagowego, flag Polski i Ukrainy. Zgodnie z obowiązującymi zasadami to flaga gospodarza zawsze powinna znajdować się pierwsza.
📸Na znak solidarności ze zmagającym się z rosyjską agresją narodem ukraińskim na elewacji budynku Komisji Sejmowych (U) rozwieszona została flaga w barwach państwowych Ukrainy.#StandWithUkriane 🇵🇱🤝🇺🇦 pic.twitter.com/OEJTGJBqHi
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) March 16, 2022
Na Wielkim Gmachu wywieszone zostały flagi Ukrainy i Polski, w ramach solidarności z walczącą Ukrainą. Flaga Ukrainy znajduje się jednak pierwsza, wskazując, jakoby była gospodarzem, co spotyka się z dezaprobatą części społeczeństwa.
Poseł Braun zażądał usunięcia flag Ukrainy z miejsca, które przynależy gospodarzowi. W czasie przemówienia z mównicy Braun powiedział:
Pani marszałek! Wysoka Izbo! Wnoszę o odroczenie posiedzenia do czasu, aż zrobi pani porządek w Wysokiej Izbie i na terenie Kancelarii Sejmu. Gmach Sejmu został udekorowany flagami. Na froncie i u wejścia wisi flaga obcego państwa. Dodał pokazując protokół flagowy: Polecam pani marszałek lekturę tego protokołu flagowego. Flaga Ukrainy na gmachu Sejmu wisi w miejscu przynależnym gospodarzowi. To się nie godzi, to niewłaściwe.
Marszałek Sejmy Elżbieta Witek odpowiedziała:
Jak pan powiedział – „przynależy gospodarzowi”. Gospodarz udzielił części budynku po to, żeby solidaryzować się z Ukrainą. Właśnie gospodarz! A gospodarzem jest Wysoka Izba.
Poseł Robert Winnicki zwrócił uwagę, że wniosek Brauna jest właściwy:
Wiele wypowiedzi @GrzegorzBraun_ budzi kontrowersje ale akurat domaganie się by flagi polska i ukraińska (lub jakakolwiek inna) wisiały w Sejmie zgodnie z protokołem ceremonialnym, który opublikował rząd już jakiś czas temu powinno być przedmiotem konsensusu a nie kontrowersji.
— Robert Winnicki (@RobertWinnicki) April 6, 2022