Strona główna Top Pożegnaliśmy ich w minionym roku

Pożegnaliśmy ich w minionym roku

0

Co roku 1 listopada oprócz bliskich wspominamy ludzi, których znaliśmy z pierwszych stron gazet, czy z telewizji. Przedstawiamy znane postacie, które pożegnaliśmy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

16 listopada 2021 roku zmarł znany dziennikarz Kamil Durczok. Miał 53 lata.

W latach 2006–2015 był głównym prowadzącym i redaktorem naczelny Faktów w TVN. Od 2016 roku współpracował z Polsat News. Wcześniej pracował w Telewizji Polskiej. Z TVN rozstał się wiosną 2015 r. po tym, gdy wewnętrzna komisja uznała, że dopuścił się mobbingu wobec podwładnych. W marcu Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim skazał Durczoka za spowodowanie kolizji na autostradzie na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. W 2003 pokonał nowotwór. W 2020 roku przyznał, że cierpiał na chorobę alkoholową i depresję.

26 listopada 2021 roku zmarł strongman Artur „Waluś” Walczak. Miał 46 lat.

Trafił do szpitala po walce w Punch Down5, kiedy doznał poważnych urazów po nokaucie. Mężczyzna przebywał w stanie śpiączki, lekarze kilkukrotnie próbowali go wybudzić, jednak bezskutecznie.

8 grudnia 2021 zmarł znany i ceniony polski reżyser, Sylwester Chęciński. Miał 91 lat.

Wyreżyserował kultowe polskie komedie, które bawią pokolenia Polaków od kilkudziesięciu lat. Chęciński to reżyser trylogii: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” przedstawiających powojenne perypetie sąsiadów: Kargula i Pawlaka, z którymi utożsamiają się rzesze Polaków. W 2020 roku otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

21 grudnia 2021 odszedł Żora Korolyov. Znany tancerz miał 34 lata.

Pochodzący z Ukrainy Korolyov był jednym z najbardziej znanych tancerzy w Polsce. Sławę przyniosły mu występy w „Tańcu z gwiazdami”. Zmarł na zapalenie mięśnia sercowego.

4 stycznia 2022 zmarł Andrzej Nowak. Miał 62 lata.

Nowak to założyciel zespołów TSA i ZŁE PSY, gitarzysta, producent muzyczny i kompozytor.

12 stycznia 2022 zmarł Karol Nowakowski znany jako Pjus. Ceniony raper miał 40 lat.

W związku ze zmianami nowotworowymi utracił słuch. Raper przeszedł dwie operacje wszczepienia implantów pniowych, które pozwoliły mu odzyskać zmysł słuchu. Nowakowski został pierwszym na świecie człowiekiem z „cyfrowym słuchem”. W ubiegłym roku spędził siedem miesięcy w szpitalu i przeszedł kolejne cztery operacje.

19 marca 2022 zmarł prof. Marian Zembala. Miał 72 lata.

Był jednym z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów. Blisko współpracował z profesorem Zbigniewem Religą. Był przez lata dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Uczestniczył w pierwszej udanej transplantacji serca. W 1997 jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca. W 2001 jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce.

7 kwietnia 2022 zmarł Ludwik Dorn. Miał 67 lat.

Ludwik Dorn- polski polityk, opozycjonista PRL, były marszałek Sejmu, wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

17 kwietnia 2022 zmarł dr Zbigniew Hałat. Miał 72 lata/

Był autorem opracowań, artykułów i wykładów m.in. z dziedziny zdrowia publicznego i praw konsumentów, w tym szczególnie propagujących zdrową wodę i zdrowe żywienie.

26 maja 2022 zmarł Ray Liotta. Znany aktor miał 67 lat.

Sławę przyniosły mu rolę w filmach: „Chłopcy z ferajny”, „Pole marzeń”, „Cop Land” czy „Historia małżeńska”. W 1987 roku Liotta otrzymał nominacje do Złotego Globa dla najlepszego aktora drugoplanowego za występ w filmie „Dzika namiętność” (1986).

8 czerwca 2022 zmarł Aleksander Kosowski, 25-letni raper znany jako Big Scythe.

Był synem Kamila Kosowskiego, byłego reprezentanta Polski w piłkę nożną. Młody raper przegrał walkę z chorobą.

23 czerwca 2022 zmarł Jurij Szatunow. Piosenkarz miał 48 lat.

Pod koniec lat 80-tych nastoletni Jurij Szatunow zyskał sławę dzięki przebojowi „Biełyje rozy”. Piosenka do dziś jest niezwykle popularna również w naszym kraju.

8 września 2022 zmarła Królowa Elżbieta II. Miała 96 lat.

Elżbieta II była drugą najdłużej panującą władcą na świecie oraz, od 9 września 2015, najdłużej panującym monarchą brytyjskim. Wstąpiła na tron w 1952 roku, w wieku 26 lat, po śmierci ojca króla Jerzego VI, jako jego najstarsza córka.

23 września 2022 zmarł Franciszek Pieczka. Ceniony aktor miał 94 lata.

Zagrał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Quo vadis”, „Konopielka” czy „Jańcio Wodnik”. Dużą popularność i sympatię zyskał dzięki roli Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”.

24 października 2022 zmarł Tomasz Wójtowicz. Utytułowany siatkarz miał 69 lat.

Był członkiem drużyny Huberta Wagnera, która zdobyła złoty medal mistrzostw świata w 1974 r. i złoto igrzysk olimpijskich dwa lata później. Miał w dorobku także cztery srebrne medale mistrzostw Europy, a z włoskim zespołem Santal Parma sięgnął także po Klubowy Puchar Europy Siatkarzy. Zmarł na raka trzustki.

Poprzedni artykułEurostat: najwięcej jedzenia marnujemy w domach – 70 kg rocznie w przeliczeniu na Europejczyka
Następny artykułKontrowersje w Stop NOP. Socha odeszła, trwa śledztwo