Strona główna Dziecko Prawidłowy rozwój dziecka w pierwszym roku życia

Prawidłowy rozwój dziecka w pierwszym roku życia

0
prawidłowy rozwój dziecka w pierwszym roku życia

Jesteś rodzicem- to wielka radość ale także i odpowiedzialność za tą małą istotę, która dopiero uczy się tego świata i wszystkiego, co z nim związane. Pierwszy rok życia dziecka jest szczególny, gdyż jest to czas, w którym bardzo intensywnie maluch się rozwija oraz z miesiąca na miesiąc zdobywa nowe umiejętności. Z dumą, radością i zachwytem obserwujemy te poczynania, choć w głębi zastanawiamy się także, czy aby na pewno nasze dziecko prawidłowo się rozwija. I niezależnie czy jest to nasze pierwsze, czy kolejne dziecko, śledzenie książkowego kalendarza rozwoju dziecka staje się naszą rutyną.

Z jednej strony to dobrze, że staramy się na bieżąco kontrolować umiejętności naszego szkraba w poszczególnych miesiącach, gdyż w przypadku jakichkolwiek odchyleń, będziemy mogli szybko zareagować. Jednak należy mieć przy tym pewien dystans i nie stresować się na zapas, gdyż każde dziecko ma swój własny rytm wzrostu i nie da się z dokładnością co do miesiąca wskazać, co każde dziecko powinno umieć. Przedstawiony więc poniżej szablon należy traktować wyłącznie pomocniczo, pamiętając, że poszczególne umiejętności dziecko może osiągać z 6-cio miesięcznym opóźnieniem względem schematu i nie jest to traktowane za żadną niewłaściwość.

drabinka dla dzieci do pokoju

Drabinka gimnastyczna w pokoju dziecka – https://benchk.com/drabinka-do-pokoju-dziecka/

Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

Pierwszy miesiąc- dziecko początkowo kontaktuje się z otoczeniem poprzez skórę, dlatego odczuwa bliskość drugiej osoby i reaguje uciszeniem po wzięciu na ręce, gdzie czuje się bezpiecznie. Ponadto reaguje na bodźce zewnętrznego, szczególnie wrażliwe są jego dłonie i stópki- to dlatego po przyłożeniu swojego palca do jego rączki tak mocno go zaciska. Niemowlak potrafi odwrócić główkę, zaś każde połaskotanie po policzku sprawi, iż otworzy buzię, czekając na karmienie.

Drugi miesiąc- po położeniu na brzuszku dziecko nieznacznie podnosi główkę i utrzymuje ją przez chwilę. Potrafi z niewielkiej odległości rozpoznać już twarz swojej mamy a nawet zareagować z uśmiechem i choć nie jest to świadome, to i tak sprawia ogromną radość rodzicom. Niekiedy dziecko wypowiada pierwsze samogłoski.

Trzeci miesiąc- dziecko odwraca główkę w kierunku, skąd dobiega głos. Chętnie poznaje ciało poprzez częste dotykanie swojego brzuszka, buzi, nóżek czy chwytając swoich dłoni. Ponadto dłonie, zaczynając od paluszków, coraz częściej wędrują w stronę buzi. Powoduje to nieraz liczne zadrapania lecz pamiętajmy, by nie ograniczać zbytnio dziecku tych ruchów, gdyż znacznie hamuje to rozwój zdolności manualnych.

Czwarty miesiąc- dziecko robi się coraz bardziej ruchliwe, dlatego musimy pamiętać, by nie zostawiać je samo w niebezpiecznych miejscach, skąd mogłoby spaść. Potrafi podnieść główkę oraz oderwać klatkę piersiową od podłoża. Zaczyna coraz bardziej interesować się przedmiotami w zasięgu jego rączek, coraz częściej głośno gaworzy i wypowiada głoski wargowe.

Piąty miesiąc- dziecko próbuje przekręcić się na boki lub delikatnie podnieść, dzięki czemu wychodzi mu „mostek”. Coraz śmielej chwyta zabawki i nawet nieraz uda mu się chwycić mocno oburącz jedną z nich. Maluch zaczyna głośno gaworzyć oraz wypowiadać pierwsze sylaby.

Szósty miesiąc- dziecko potrafi obracać się brzucha na plecy i odwrotnie, a także coraz stabilniej unosić na rączkach do góry, podpierając ciało. Z ogromną ciekawością ogląda wszystkie kolorowe i wydające dźwięki zabawki, mocno i pewnie je chwyta a także świadomie reaguje uśmiechem na widok znajomych twarzy.

Siódmy miesiąc- dziecko w miarę swobodnie już bawi się przedmiotem trzymanym w swoich rączkach, obracając go dookoła oraz zwracając uwagę na teksturę. Maluch potrafi siedzieć z podparciem, pełzać oraz podciągać się do przodu.

Ósmy miesiąc- maluch samodzielnie siedzi i wychodzi mu to coraz bardziej stabilnie, reaguje na swoje imię, wyuczone potrafi klaskać oraz machać. Każda interakcja z nim sprawia mu ogromną radość, śmieje się głośno i gaworzy. Jest też coraz bardziej ruchliwe, chętnie się czołga i podciąga.

Dziewiąty miesiąc- dziecko potrafi raczkować, choć nieraz ma z tym jeszcze problemy. Siedzi wyprostowane i dość stabilnie. Stara się powtarzać usłyszane sylaby oraz umie pokazać rączką na przedmioty bądź zwierzątka, o które zapytamy.

Dziesiąty miesiąc- dziecko już sprawnie siedzi i raczkuje, chętnie ćwiczy swoją równowagę podczas wstawania, opierając się o fotel bądź łóżko. Dziecko jest coraz bardziej ruchliwe i ciekawe, dlatego lubi spacerować, chwytając się dłoni rodzica.

Jedenasty miesiąc- maluch potrafi samodzielnie wstać oraz stabilnie stać, przytrzymując się mebli. Sprawnie raczkuje oraz chwyta rożne przedmioty, którymi chętnie się bawi obracając je w dłoniach, podrzucając ale także wkładając je często do buzi. Potrafi wyraźnie powiedzieć „baba”, „mama”, „tata”.

Dwunasty miesiąc- potrafi bądź stara się samodzielnie chodzić, choć nie jest to jeszcze krok tak pewny. Dziecko umie wykonać niektóre proste polecenia oraz mówić niektóre słowa. Chętnie bawi się z innymi oraz interaktywnymi zabawkami.

Motoryczny rozwój dziecka

Maluch w pierwszym roku życia wykonuje prawdziwy krok milowy w swoim rozwoju, od pozycji leżącej, poprzez pełzanie i raczkowanie, do momentu pierwszego kroczku i pewnego poruszania się. Rozwój motoryczny w pierwszym roku jest więc szczególnie istotny, gdyż wpływa nie tylko na właściwą koordynację ruchową, ale także na funkcjonowanie intelektualne dziecka. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zadbanie o tą sferę życia naszego malucha. Obowiązkowe powinny być zatem codzienne, proste ćwiczenia, aktywizujące każdą część malutkiego ciała.

Aby rozpocząć codzienny trening, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie, wygodne i bezpieczne, zarówno dla dziecka, jak i matki miejsce. Drabinka gimnastyczna oraz materac gimnastyczny świetnie się ku temu nadadzą, gdyż dzięki nim mama może usiąść wygodnie na macie bądź materacu, przodem do drabinki, ugiąć w kolanach nogi, zaś stopy zahaczyć o najniższy szczebel drabinki. Będzie to wygodna pozycja na wykonywanie ćwiczeń z maluchem, a więc wszelkie masowanie, podnoszenie i opuszczanie kończyn czy wykonywanie „rowerka” maluszkowi. Dodatkowo też mama może skorzystać z drabinki wykonując proste ćwiczenia, a jednocześnie mając dziecko tuż przy sobie, w zasięgu ręki i wzorku.

Warto wiedzieć jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia oraz w jaki sposób wspierać jego rozwój, zarówno intelektualny, jak i motoryczny. Nawet nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, jakie to ma znaczenie w późniejszym życiu naszego dziecka.

Poprzedni artykułRekordowa liczba zgonów od początku pandemii. Ministerstwo Zdrowia podało nowe statystyki koronawirusa
Następny artykułWraca Puchar Świata w skokach narciarskich. Przed nami zawody w Wiśle