Strona główna Top Premier zapowiedział wypłaty trzynastek i czternastek

Premier zapowiedział wypłaty trzynastek i czternastek

0
Fot. źr. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z seniorami w Kocmyrzowie, w województwie małopolskim. Rozmawiał o ich potrzebach oraz działaniach rządu na rzecz wsparcia w ich codziennym życiu. Obecna polityka senioralna oparta jest na dwóch filarach – wsparciu finansowym i wsparciu aktywności w jesieni życia. W tym roku mija siedem lat od uruchomienia programu Senior +. Zwiększamy aktywne uczestnictwo w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym. Szef rządu ogłosił także, że w przyszłym tygodniu Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o 14. emeryturze.

Trzynasta i czternasta emerytura to dodatkowe środki na żywność, lekarstwa, ale również doposażenie mieszkania, opał czy małe remonty. 

Trzynastą emeryturę wypłaciliśmy po raz pierwszy w 2019 r. To dodatkowe świadczenie pieniężne – od 2020 roku gwarantowane ustawowo – dla wszystkich emerytów i rencistów w Polsce. Dodatkowe pieniądze wypłacamy ok. 9,7 mln osobom. Wysokość tego świadczenia to najniższa emerytura, która obowiązuje od 1 marca danego roku. Tylko w tym roku całkowita kwota wypłat to ponad 13,1 mld zł. 

Czternasta emerytura jest wsparciem finansowym m.in. dla osób starszych pobierających niższe emerytury i renty. Po raz pierwszy wypłaciliśmy ją w 2021 r. dla ok. 8 mln emerytów i rencistów – w pełnej wysokości oraz ok. 1,2 mln – w wysokości niepełnej. 

Decyzją rządu, czternastą emeryturę wypłacimy również w 2022 r.  Do seniorów trafi w tym roku, w ramach tego świadczenia, ok. 11,4 mld zł. 

Program „Senior+” na lata 2021-2025 – zwiększamy aktywne uczestnictwo w życiu społecznym seniorów

Chcemy zwiększyć aktywne uczestnictwo seniorów w życiu społecznym. Dlatego siedem lat temu wystartowaliśmy z programem Senior+. Dzięki niemu dofinansowujemy rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym. Wspieramy finansowo jednostki samorządu terytorialnego w tym zakresie. Dzięki przekazanym pieniądzom mogą również prowadzić i zapewnić miejsca osobom starszych w ośrodkach wsparcia. 

Poprzedni artykułCzarnek: będziemy uczyć ukraińskich uczniów o rzezi wołyńskiej
Następny artykułWyjątkowa noc w Centrum Pieniądza NBP