Strona główna Bez kategorii Prezydent Duda o tragedii Ulmów jako wzorze dla ludzi

Prezydent Duda o tragedii Ulmów jako wzorze dla ludzi

0
Marek Borawski/ KPRP

Przykład rodziny Ulmów – tak tragiczny i jednocześnie tak chwalebny – jest wzorcem i inspiracją dla najszlachetniejszych humanitarnych postaw, a zarazem przestrogą przed złem szerzonym przez nienawiść, rasizm i totalitaryzm. Jestem pewien, że dzieje tych skromnych, cichych bohaterów przemienią wiele ludzkich serc – powiedział Radiu Watykańskiemu i serwisowi Vatican News prezydent Polski Andrzej Duda.

Historia rodziny Ulmów – lekcją człowieczeństwa

– W czasie niemieckiej okupacji każdemu groziła kara śmierci za udzielanie wsparcia współobywatelom pochodzenia żydowskiego. Jednak mimo tak surowej sankcji małżeństwo Ulmów zdecydowało się na ten czyn. Józef i Wiktoria Ulmowie pokazali, że byli nie tylko dobrymi chrześcijanami, ale zaprezentowali najwyższe ideały człowieczeństwa w absolutnie uniwersalnej formie. Jako Polacy jesteśmy dumni, że 10 września 2023 roku rodzina Ulmów, naszych rodaków, zostanie uroczyście włączona w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego. Cieszymy się, że dzięki temu ich historia będzie znana na całym świecie. Bo ta historia jest niezwykłą lekcją człowieczeństwa, z której może czerpać każdy z nas – dodał Prezydent.

Wskazał także, że historia Rodziny Ulmów przedstawia również polskie losy i pokazuje, jaki był charakter niemieckiej okupacji. – W dramatycznych warunkach okupacji wielu ludzi skupiało się na zmaganiu o byt własny i bliskich, lecz nie odmawiało ratunku żydowskim bliźnim – znajomym, sąsiadom, przyjaciołom, a nieraz i obcym, którym trzeba było pomóc po prostu jak człowiek człowiekowi – zaznaczył.

Przykład Ulmów z uniwersalnym przesłaniem

Prezydent Duda ocenił, że Niemcy wiedzieli, jak bliskie są więzi między Polakami i Żydami w lokalnych społecznościach i właśnie dlatego w okupowanej Polsce za pomaganie Żydom groziła kara śmierci. – Podobnie jak Rodzina Ulmów, najwyższą ofiarę za ratowanie Żydów poniosło około tysiąca Polaków. Historycy wciąż jeszcze odkrywają kolejne takie wydarzenia z przeszłości. Ponad 7 tys. Polaków dostało od Instytutu Yad Vashem tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata; to najliczniejsza grupa narodowa uhonorowanych. Nie było też drugiego takiego kraju w okupowanej Europie, gdzie wsparcie udzielane Żydom przybrało równie zorganizowane, zinstytucjonalizowane formy, jak właśnie w Polsce – dzięki specjalnie do tego powołanej konspiracyjnej Radzie Pomocy Żydom „Żegota” – podkreślił.

Andrzej Duda wyjaśnił też, że wydarzenia towarzyszące uroczystościom beatyfikacyjnym mają charakter wydarzeń państwowych, ponieważ „ta historia jest uniwersalna i niezwykle inspirująca dla każdego z nas”. – Również z perspektywy zaangażowania obywatelskiego. Heroizm nie jest obowiązkowy, ale zwykła ludzka przyzwoitość czy sąsiedzka solidarność to postawy godne naśladowania – powiedział Prezydent.(vaticannews.va/pl)

Poprzedni artykułOn „nie cierpiał Smerfów”, dzieci go uwielbiały. Wspomnienie o Wiesławie Drzewiczu (VIDEO)
Następny artykułDziecko/nastolatek do psychiatry. Czy to zawsze konieczne?