Strona główna Top Prezydent Duda podpisał ustawę obniżającą VAT na żywność i nawozy

Prezydent Duda podpisał ustawę obniżającą VAT na żywność i nawozy

0
Zdjęcie poglądowe/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę, która zakłada czasowa obniżkę VAT na artykuły tj. żywność, gaz i nawozy.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 26 stycznia 2022 r.:

  1. ustawę z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług

Celem tej nowelizacji jest wprowadzenie czasowej obniżki stawek podatku od towarów i usług na niektóre towary w ramach przeciwdziałania inflacji.

  1. ustawę z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu

Głównym celem ustawy jest uruchomienie specjalnych instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski, a w perspektywie krótkoterminowej wspierających gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych.

Ustawa przewiduje ponadto, iż w okresie od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca
2022 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży towarów objętych obniżonymi stawkami podatku od towarów i usług jest zobowiązany do zamieszczenia przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych towarów, informacji o obniżonej wysokości podatku od towarów i usług w powyższym okresie. Analogicznie sprzedawca dokonujący sprzedaży gazu ziemnego oraz energii elektrycznej i energii cieplnej, jest zobowiązany do przekazywania nabywcy

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2022 r.

Poprzedni artykułPadł kolejny rekord pandemii. Dziś ponad 53 tys. zakażeń
Następny artykułStanowski w Wieluniu. Mocne starcie z Burmistrzem i Najmanem [VIDEO]