Strona główna Świat Przyjmiemy uczniów z Ukrainy? Czarnek: Jesteśmy gotowi na edukację

Przyjmiemy uczniów z Ukrainy? Czarnek: Jesteśmy gotowi na edukację

0
Minister Przemysław Czarnek, fot. gov.pl

W środę podczas konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział:

Gdyby doszło do eskalacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie, jesteśmy przygotowani w szkolnictwie podstawowym, ponadpodstawowym i w wyższym, by zapewnić możliwość edukacji w Polsce uchodźcom i Polakom, którzy studiują na Ukrainie.

Na wypadek dalszej eskalacji konfliktu na Ukrainie z Rosją i napływu dużej liczby imigrantów do Polski, rząd przygotowuje się na różne wydarzenia:

Jesteśmy przygotowani na przyjmowanie dzieci i młodzieży do polskich szkół i studentów do polskich uniwersytetów. Chcę powiedzieć, że już dziś w szkołach w Polsce uczymy dziesiątki tysięcy młodych Ukraińców. Co więcej, niektóre szkoły ponadpodstawowe funkcjonują, no można powiedzieć, w dużej części dlatego, że uczą się tam również młodzież ukraińska i nie ma najmniejszych przeszkód, żebyśmy przyjmowali młodzież i dzieci ukraińskie do polskich szkół, gdyby była taka konieczność.

Trwają rozmowy z kuratorami, obecnie Czarnek konsultował się z kuratorem oświaty w lubelskim:

Ja rozmawiałem i analizowałem sytuację z lubelskim kuratorem oświaty, czyli w tym województwie, które jest najbliżej Ukrainy. Tam rzeczywiście jest wiele możliwości żeby zapewnić opiekę edukacyjną, edukacje i opiekę dzieciom i młodzieży ukraińskiej, jeśli będzie taka konieczność.

Poprzedni artykułKoniec pandemii? Rząd znosi obostrzenia
Następny artykułWojna Rosja-Ukraina. Putin zaatakował kraj z każdej strony