Strona główna Ciekawostki Przyrodnik: nasze bociany lecą z zimowisk; szlak ich wędrówek śledzimy dzięki GPS

Przyrodnik: nasze bociany lecą z zimowisk; szlak ich wędrówek śledzimy dzięki GPS

0

„Od kilkunastu dni nasze bociany lecą z zimowisk” – mówi PAP dr Ireneusz Kaługa, przyrodnik i prezes Grupy EkoLogicznej z Siedlec. Szlaki ich wędrówek przyrodnicy śledzą dzięki nadajnikom GPS. I choć wiele wiadomo o zwyczajach bocianów w Polsce, to ich zachowanie w Afryce nadal zaskakuje.

Pierwszy tegoroczny bocian na teren powiatu siedleckiego (miejscowość Brzozów, gm. Suchożebry) przybył w środę 8 marca. Ptak wylądował na łące, w pobliżu gniazda, i od razu rozpoczął poszukiwanie pokarmu. Dr Kaługa w rozmowie PAP zauważa, że przez ostatnie trzy sezony pierwsze bociany z powiatu siedleckiego wracały z zimowisk nieco wcześniej, bo 6 marca.

„W tym roku warunki pogodowe były fatalne. Pierwszy bocian miał więc dwa dni +spóźnienia+” – podsumował.

Według przyrodnika pierwsze sygnały na temat obserwacji bocianów w Polsce – na terenach Mazurskiego Parku Krajobrazowego – pojawiały się już 2-3 tygodnie temu. Chodziło tam jednak najprawdopodobniej o ptaka z ośrodka rehabilitacji. Zimujący bocian pojawiał się też na jednym gnieździe na terenie powiatu łukowskiego. Sporo „bocianich” alertów – dodaje przyrodnik – bierze się też z pomyłek, kiedy ludzie z daleka widzą na łąkach żurawie.
Szef Grupy EkoLogicznej podkreśla jednocześnie, że bociany od kilkunastu dni są już w drodze, a prognozy dotyczące warunków z Bułgarii czy Rumunii są dla nich raczej sprzyjające.

Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95671%2Cprzyrodnik-nasze-bociany-leca-z-zimowisk-szlak-ich-wedrowek-sledzimy-dzieki

Źródło informacji: Nauka w Polsce, PAP MediaRoom

Poprzedni artykułPrezes GAZ-SYSTEM: Polska może zwiększyć eksport gazu na Ukrainę do 3 mld m3
Następny artykułSantos ogłosił powołanych na mecze z Czechami i Albanią