Strona główna Top Rodzina 500+. Zmiany w świadczeniach od nowego roku

Rodzina 500+. Zmiany w świadczeniach od nowego roku

0

Wraz z nowym rokiem w życie wchodzi rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. Od stycznia 2022 r. będzie można składać wnioski o świadczenie. W jaki sposób złożyć taki wniosek? Kiedy zrobić to najlepiej? Odpowiadamy!

Wraz z nowym rokiem w życie wchodzi rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. Od stycznia 2022 r. będzie można składać wnioski o świadczenie. W jaki sposób złożyć taki wniosek? Kiedy zrobić to najlepiej? Odpowiadamy!

Celem rodzinnego kapitału opiekuńczego jest przede wszystkim wsparcie rodziców w spokojnym powrocie do pracy. To nowe świadczenie przysługujące na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesięcy. Co ważne, nie ma znaczenia, w jakim wieku jest pierwsze dziecko. Świadczenie będzie przysługiwało nawet wtedy, gdy pierwsze dziecko jest dawno pełnoletnie.

To nawet 12 tys. zł wypłacane po 500 zł miesięcznie przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Nie będzie tu obowiązywało kryterium dochodowe, świadczenie nie będzie też opodatkowane.

Rodzinny kapitał opiekuńczy od 1 stycznia 2022 r.

1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie rodzinny kapitał opiekuńczy. Wtedy też będzie możliwe złożenie wniosku o nowe świadczenie. Obsługą przyjmowania wniosków, przyznawania i wypłaty świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W jaki sposób złożyć wniosek?

Wnioski będzie można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej –  za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub platformy Empatia (portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej).

Wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane we wniosku konto bankowe.

Ważne terminy!

Rodzic będzie mógł złożyć wniosek o kapitał na trzy miesiące przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia oraz na miesiąc po ukończeniu 12. miesiąca życia. W przypadku złożenia wniosku po upływie tego okresu, kapitał będzie przysługiwał od miesiąca złożenia wniosku.

Daje to rodzicom aż 5 miesięcy na złożenie wniosku, aby uzyskać kapitał w pełnej wysokości. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie, upływ każdego kolejnego miesiąca będzie powodował zmniejszenie całkowitego wymiaru kapitału (12 tys. zł) o 500 zł za każdy miesiąc.

RKO

Przykłady:

Mam dziecko urodzone 16 sierpnia 2020 r., co mam zrobić, żeby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy?

Złóż wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w styczniu 2022 r. Świadczenie zostanie przyznane od stycznia i będzie przysługiwać do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesięcy.

Mam dziecko urodzone 18 września 2019 r., co mam zrobić, żeby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy?

Złóż wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w styczniu 2022 r. Świadczenie zostanie przyznane od stycznia i będzie przysługiwać do końca miesiąca, w którym dziecko kończy  35 miesięcy.

Mam dziecko urodzone 3 marca 2021 r., co mam zrobić, żeby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy?

Złóż wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w między 1 stycznia 2022 r. a 30 kwietnia 2022 r. W ten sposób świadczenie będzie przysługiwać w pełnej wysokości. Świadczenie zostanie przyznane od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia i będzie przysługiwać do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesięcy.

Mam dziecko urodzone 12 września 2021 r., co mam zrobić, żeby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy?

Złóż wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy między 1 czerwca 2022 r. a 31 października 2022 r. (przed 1 czerwca 2022 r. Twój wniosek nie zostanie przyjęty). W ten sposób świadczenie będzie przysługiwać w pełnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Świadczenie zostanie przyznane od września 2022 r., tj. od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia i będzie przysługiwać do końca miesiąca, w którym dziecko ukończy 35 miesięcy.

Mam dziecko urodzone 7 października 2021 r., co mam zrobić, żeby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy?

Złóż wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w między 1 lipca 2022 r. a 30 listopada 2022 r. W ten sposób świadczenie będzie przysługiwać w pełnej wysokości. Świadczenie zostanie przyznane od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia i będzie przysługiwać do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesięcy.

źr. gov.pl

Poprzedni artykułMbappe piłkarzem roku podczas gali w Dubaju. Lewandowski doceniony przez kibiców
Następny artykułList gończy za dezerterem z wojska. Grozi mu dziesięć lat