Strona główna Biznes Rośnie inflacja i pensja prezesa NBP. Opublikowano dane

Rośnie inflacja i pensja prezesa NBP. Opublikowano dane

0

Do wiadomości publicznej podano ile wynosi pensja prezesa Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński zarabia milionowe stawki.

Narodowy Bank Polski podał, że prezes Adam Glapiński w 2021 roku zarobił w instytucji 1 115 739 zł. To znacznie więcej niż rok wcześniej (wtedy było to 946 871 zł) i dwa lata temu (749 771 zł).

Prezes NBP tym samym zarobił więc w 2021 o 17,8 proc. więcej niż w poprzednim roku. 

Podstawowe wynagrodzenie prezesa od stycznia do sierpnia 2021 roku wynosiło 33 784 zł.

Prezydent RP Andrzej Duda zatwierdził w minionym roku podwyżki dla pracowników na najważniejszych stanowiskach w państwie, a także dla urzędników. Na podstawie ustawy wynagrodzenie Glapińskiego wzrosło do 47 298 zł.

Co kwartał prezes NBP dostawał także nagrody: w marcu, maju, sierpniu i listopadzie. Było to odpowiednio 152 tys. zł, 101 tys. zł, 165,6 tys. zł oraz 189 tys. zł.

NBP podał też komunikat, że

wymiana hrywny dla uchodźców z Ukrainy realizowana za pośrednictwem PKO Banku Polskiego na podstawie umowy z Narodowym Bankiem Ukrainy, prowadzona jest na terenie całego kraju. W ciągu trzech dni wymiany hrywny dokonało ponad 13 000 obywateli Ukrainy. Kurs wymiany, ustalony dla tej operacji przez Narodowy Bank Ukrainy, wynosi obecnie 0,14 zł za hrywnę. NBP odsprzeda skupione hrywny Narodowemu Bankowi Ukrainy po tym samym kursie. Żaden z uczestników operacji nie pobiera opłat z tytułu wymiany hrywien na złote.

Poprzedni artykułPadł kolejny rekord inflacji. Wszystko drożeje
Następny artykułWiemy z kim zagramy na Mundialu w Katarze!