Ze względu na sytuację na Ukrainie i napływ uchodźców do Polski, rząd chcąc pomóc uciekinierom, przygotował specustawę pozwalającą szybko nadać obcokrajowcom numer PESEL.
Paweł Szefernaker wiceminister MSWiA powiedział:
System jest gotowy, ale musimy go przetestować i gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy. To jest naturalne. Dajemy sobie poniedziałek i wtorek jako administracja publiczna, administracja rządowa i samorządowa na wdrożenie tych rozwiązań.
Ostatecznie procedura ma ruszyć 16 marca. Specustawa została już podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Uchodźcy mogą zgłosić się do najbliższego urzędu gminy i oprócz złożenia wniosku (wzór ma zostać przedstawiony w Biuletynie Informacji Publicznej) konieczne będzie dołączenie fotografii, a na miejscu zostaną pobrane odciski palców, co nie będzie dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia. Zdjęcia będą mogły zostać wykonane w urzędzie na zlecenia resortu.
Jak podał „Onet” obecność w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności daje uchodźcom możliwość podjęcia legalnej pracy w Polsce, kontynuowania nauki w szkołach i uczelniach. Oprócz tego uzyskują oni dostęp do opieki zdrowotnej.
Rozwiązania dla 🇺🇦 od @CyfryzacjaKPRM:
— Janusz Cieszyński (@jciesz) March 7, 2022
✅ PESEL jako baza dla wszystkich usług publicznych
✅ Profil zaufany do e-usług
✅ Diia .pl – e-dokument tożsamości w komórce
Współpracujemh z samorządami przy uruchomieniu usług już od 14.03.
Więcej informacji ⬇️ https://t.co/mdRcRy7GFU
PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości osoby w oparciu o dostępne (w tym unieważnione) dokumenty, takich jak paszport, dowód osobisty, karta Polaka, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości. W przypadku dzieci dopuszcza się również akt urodzenia. Procedura ta znajdzie zastosowanie nawet w przypadku osób, które przekroczyły granicę bez dokumentów – w takiej sytuacji umożliwia się nadanie PESEL na podstawie stosownego oświadczenia wnioskodawcy.