Strona główna Top Rusza elektroniczny system nadawania PESEL dla Ukraińców

Rusza elektroniczny system nadawania PESEL dla Ukraińców

0

Ze względu na sytuację na Ukrainie i napływ uchodźców do Polski, rząd chcąc pomóc uciekinierom, przygotował specustawę pozwalającą szybko nadać obcokrajowcom numer PESEL.

Paweł Szefernaker wiceminister MSWiA powiedział:

System jest gotowy, ale musimy go przetestować i gminy muszą się przygotować do wdrożenia ustawy. To jest naturalne. Dajemy sobie poniedziałek i wtorek jako administracja publiczna, administracja rządowa i samorządowa na wdrożenie tych rozwiązań.

Ostatecznie procedura ma ruszyć 16 marca. Specustawa została już podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Uchodźcy mogą zgłosić się do najbliższego urzędu gminy i oprócz złożenia wniosku (wzór ma zostać przedstawiony w Biuletynie Informacji Publicznej) konieczne będzie dołączenie fotografii, a na miejscu zostaną pobrane odciski palców, co nie będzie dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia. Zdjęcia będą mogły zostać wykonane w urzędzie na zlecenia resortu.

Jak podał „Onet” obecność w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności daje uchodźcom możliwość podjęcia legalnej pracy w Polsce, kontynuowania nauki w szkołach i uczelniach. Oprócz tego uzyskują oni dostęp do opieki zdrowotnej.

PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości osoby w oparciu o dostępne (w tym unieważnione) dokumenty, takich jak paszport, dowód osobisty, karta Polaka, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości. W przypadku dzieci dopuszcza się również akt urodzenia. Procedura ta znajdzie zastosowanie nawet w przypadku osób, które przekroczyły granicę bez dokumentów – w takiej sytuacji umożliwia się nadanie PESEL na podstawie stosownego oświadczenia wnioskodawcy.

Poprzedni artykułPo Ukrainie Rosja zapragnie Litwy i Polski?
Następny artykułZbombardowano Kijów. Rosja prosi o pomoc Chiny [foto]