Strona główna Polityka Rusza nadzwyczajny szczyt NATO. Prezydent leci na spotkanie

Rusza nadzwyczajny szczyt NATO. Prezydent leci na spotkanie

0

W czwartek w Brukseli odbyć ma się nadzwyczajny szczyt NATO, podczas którego przywódcy państw członkowskich Paktu będą dyskutować o wojnie na Ukrainie. Wśród delegatów znajdzie się prezydent RP Andrzej Duda.

Zaraz po nim odbędzie się spotkanie z przywódcami państw bałtyckich, a następnie, w sobotę, rozmowy w Warszawie z Prezydentem USA Joe Bidenem – poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

W tym tygodniu Andrzej Duda złożył wizyty w Mołdawii, Bułgarii i Rumunii, gdzie spotkał się z Prezydentami tych krajów. Jak wyjaśniał minister Kumoch, rozmowy miały charakter konsultacji przed szczytem NATO i wizytą Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

– Polska jest największym krajem B9 i jednocześnie jednym z najbardziej wpływowych i aktywnych państw wschodniej flanki NATO – stąd seria wizyt w regionie i konsultacje Prezydenta Dudy z Prezydentami Maią Sandu, Rumenem Radewem i Klausem Iohannisem, a wcześniej również wizyta w Turcji i rozmowa z Recepem Tayyipem Erdoğanem – oznajmił szef BPM.

Jak poinformował Jakub Kumoch, w wystąpieniu na forum NATO Prezydent Andrzej Duda będzie mówił o „naszych oczekiwaniach wobec sojuszu w kontekście wojny na Ukrainie”.

– Wypracowanie jednolitej odpowiedzi na wojnę na Ukrainie jest teraz kluczowe dla Sojuszu – podkreślił minister. – Tak jak powiedział Prezydent: oczekujemy już nie czasowej, ale pełnej obrony terytorium NATO, obecności na jego całym terytorium – dodał. Jakub Kumoch przypomniał, że działania w tym kierunku będą podejmowane również w najbliższym czasie, ponieważ Prezydenci Duda i Iohannis zapowiedzieli organizację spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki na kilkanaście dni przed szczytem NATO w Madrycie.

Odnosząc się do wizyty Prezydenta USA Joe Bidena w Polsce, minister wyraził przekonanie, że będzie to okazja, by Prezydent Duda opowiedział amerykańskiemu przywódcy o „naszym rozumieniu sytuacji w regionie związanej z wojną na Ukrainie. – Istotne jest, by bliscy sojusznicy, jakimi są Polska i Stany Zjednoczone, miały takie samo rozumienie sytuacji – oznajmił. – Polska strona ma bardzo dobre rozeznanie co do oczekiwań strony ukraińskiej – zaznaczył Jakub Kumoch i dodał, że jego zdaniem na tym właśnie polega idea wizyty Joe Bidena w Polsce, by „z pierwszej ręki dowiedział się, jak wygląda sytuacja w państwie znajdującym się bardzo blisko działań wojennych”.

Minister oznajmił również, że rozmowy przywódców Polski i USA będą dotyczyły zarówno przyszłości naszych stosunków, w tym obecności wojsk amerykańskich, jak i tego, co dzieje się na Ukrainie oraz w jaki sposób oba kraje „odważnie, odpowiedzialnie, ale również i realistycznie mogą wspierać naród ukraiński w walce o niepodległość”.

Poprzedni artykułZdemontowano pomnik Armii Czerwonej. Uczestniczył w nim prezes IPN [foto]
Następny artykułKoniec z maseczkami. Niedzielski odwołuje obostrzenia