Strona główna Top Rząd podał gwarantowaną cenę węgla. Poniżej 1000 zł za tonę

Rząd podał gwarantowaną cenę węgla. Poniżej 1000 zł za tonę

0

Anna Moskwa, minister klimatu, poinformowała we wtorek, że rząd przygotował projekt ustawy, wedle której zakłada cenę gwarantowaną za tonę węgla.

Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które ten węgiel importują. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to jest 996 zł, co odpowiada średniej cenie za miniony rok (dane GUS) i jednocześnie jest porównywalna do tej, za jaką możemy kupić węgiel z krajowego wydobycia -podała.

Z ustawy wynika, iż węgiel kamienny, brykiet lub pelet będzie mógł być sprzedawany po cenie 996 zł brutto za tonę, a różnica pomiędzy tą ceną a ceną rynkową będzie uzupełniona dopłatą rządową, maksymalnie wyniesie ona 750 zł do tony. Limit na zakup z dopłatą będzie obejmował 3 tony- podał Polsat News.

Odbiorcy indywidualni będą mogli kupić węgiel po cenie odpowiadającej jego średniej cenie z ostatniego roku. Węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego będzie mógł być sprzedawany po cenie 996,60 zł brutto za tonę.

Rozwiązanie to będzie możliwe, dzięki wprowadzeniu specjalnego mechanizmu rekompensat, którego beneficjentem będą gospodarstwa domowe mogące kupić węgiel w cenie niższej niż cena rynkowa.

Firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie.

Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem – zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Węgiel będzie sprzedawany gospodarstwom domowym na potrzeby własne.

W 2022 r. maksymalna ilość zakupionego węgla po konkurencyjnej cenie będzie mogła wynieść 3 tony.

Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń S.A. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów.

Maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto.

Poprzedni artykułWakacje kredytowe od sierpnia. Tarcze antyinflacyjne do 31 października br.
Następny artykułRada Ministrów przyjęła Założenia do projektu budżetu państwa na 2023 r.