Strona główna Top Rząd przedłuża termin wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom

Rząd przedłuża termin wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom

0

Przedłużymy o kolejne 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy – poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Według szacunkowych danych dzięki uprzejmości w Polsce mieszka ok. 600 tys. uchodźców.

Paweł Szefernaker pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych powiedział, że niebawem mija pierwsze 60 dni od początku wojny na Ukrainie i przyjęcia do Polski pierwszych uchodźców.

Rząd przeznacza na pomoc osobom, które zakwaterowały u siebie uchodźców z Ukrainy 40 zł/dziennie za osobę.

W przyszłym tygodniu jest posiedzenie parlamentu i my chcemy już dziś powiedzieć, że te wszystkie osoby, które zastanawiają się, co dalej, będą miały możliwość przedłużenia o 60 dni pobytu w polskich rodzinach bądź w miejscach zakwaterowania zbiorowego, bo w wielu miejscach takie osoby również mieszkają- powiedział.

Do 25 czerwca chcemy wypracować we współpracy z przedsiębiorcami, samorządami mechanizmy, które są potrzebne, aby uchodźcy z Ukrainy mogli się usamodzielnić, podjąć pracę, normalnie funkcjonować – powiedział.

Podczas konferencji prasowej Szefernaker dodał, że od początku wojny do Polski przybyło ponad 2,8 mln uchodźców. Do czwartku numer PESEL otrzymało 970 tys. uchodźców. 95 procent z nich to kobiety i dzieci. 467 tys. to osoby dorosłe, a reszta to dzieci.

Poprzedni artykułBomba na pokładzie samolotu? Zamknięte Okęcie
Następny artykułMagdalena Rzeczkowska z KAS nowym ministrem finansów?