Strona główna Top Rząd wprowadza lockdown do 9 kwietnia w całym kraju!

Rząd wprowadza lockdown do 9 kwietnia w całym kraju!

0

Przed momentem zakończyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Zdrowia.  Adam Niedzielski mówił w niej, iż dynamiczne tempo rozprzestrzeniania się wirusa mutacji brytyjskiej i związany z tym duży wzrost zachorowań sprawiły, iż konieczne jest objęcie  obostrzeniami kolejnych regionów.

Przypomnijmy, iż obecnie w strefie czerwonej znajdują się województwa warmińsko-mazurskie, pomorskie, mazowieckie, lubuskie. -W całym kraju sytuacja na tyle się pogarsza, iż podjęto decyzję o ponownym objęciu obostrzeniami wszystkich województw- mówił Niedzielski.

Ponowny lockdown w całym kraju obowiązywać będzie od soboty 20 marca do 9 kwietnia. Po tym czasie, w zależności od rozwoju sytuacji i ilości zakażeń, podjęte zostaną dalsze kroki. Jeśli nadal będzie tak wysoki przyrost procentowy zachorowań, nie wykluczone, że zostaną podjęte jeszcze bardziej rygorystyczne decyzje. Na razie brany jest jednak pod uwagę optymistyczny scenariusz wydarzeń, gdyż jak zapewnia Minister, w regionach dotychczas objętych obostrzeniami obserwuje się znaczną poprawę i zahamowanie wirusa.

W związku z podjętą decyzją, od najbliższej soboty swoją działalność w całym kraju muszą zawiesić:

  • hotele, z pewnymi wyjątkami określonymi bliżej w rozporządzeniu, jak np. hotel robotnicze czy noclegi świadczone w ramach podróży służbowych;
  • galerie handlowe, z wyjątkiem działających w nich sklepów spożywczych, aptek, drogerii, księgarni, salonów prasowych, sklepów zoologicznych, sklepów budowalnych, fryzjerów, salonów optycznych, punktów bankowych i pralni;
  • kina, teatry, muzea, galerie sztuki, obiekty sportowe natomiast mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności;
  • kluby fitness, siłownie, baseny;
  • stoki narciarskie;
  • sauny, solaria;
  • kasyna.

Ponadto ogłoszony został powrót do trybu stacjonarnego nauki w klasach 1-3 w całej Polsce, zaś przedszkola i żłobki działać będą bez zmian.

Minister wystosował także prośbę do wszystkich pracodawców, aby w miarę możliwości przeszli na pracę zdalną. Ma to bowiem pomóc w znacznym ograniczeniu mobilności i transmisji wirusa.

Nie bez znaczenia były pytania przedstawicieli mediów odnośnie zbliżających się Świat Wielkanocnych- jak mają się do nich ogłoszone obostrzenia. Minister Zdrowia odpowiedział, iż na chwilę obecną nie są podejmowane żadne dodatkowe decyzje w tym zakresie, stąd też obowiązującymi są nadal wyłącznie decyzje dotyczące ilości osób w Kościołach, czyli 1 osoba na 15m2.

Poprzedni artykułAutokar wypadł z drogi. Zginęło 6 osób.
Następny artykułPolicjanci sprawdzają maseczki zamiast ścigać przestępców?