Strona główna Polityka Sankcje dla Polski, zamiast Rosji. Za głosowali też nasi deputowani

Sankcje dla Polski, zamiast Rosji. Za głosowali też nasi deputowani

0

Europosłowie obecni na ostatnim posiedzeniu Parlamentu Europejskiego przegłosowali kolejne sankcje, które unijna instytucja nałożyła na Polskę za brak praworządności.

W rezolucji znalazł się wpis: tocząca się na Ukrainie wojna przypomniała o naszym wspólnym obowiązku skutecznej ochrony, za pomocą wszelkich dostępnych nam środków, demokracji, praworządności i naszych wartości zapisanych w art. 2 TUE”. Podano by „pieniądze podatników nigdy nie trafiły do kieszeni tych, którzy podważają wspólne wartości UE”.

Komisja Europejska chce od Polski 69 mln euro, a PE przyjął rezolucję ws. szybkiego uruchomienia mechanizmu warunkowości.

W uzasadnieniu znalazły się zapisy m.in. mówiące o migrantach, LGBT oraz wojnie na Ukrainie.

Jak podał portal „DoRzeczy” Zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy jest warunkiem do otrzymania środków z Funduszu Odbudowy, który ma na celu odbudowę gospodarek UE po pandemii koronawirusa. Największą częścią Funduszu jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach tego pakietu Polska ma otrzymać w sumie 58,1 mld euro – prawie 23,9 mld euro w formie dotacji oraz 34,2 mld euro w pożyczkach.

Komisje Europejska nie chce jednak zatwierdzić polskiego KPO, ponieważ domaga się m.in. likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN i od tego uzależnia swoją decyzję.

Rezolucja została przyjęta 478 głosami za, przy 155 przeciw i 29 wstrzymujących się. Europosłowie PiS deklarowali wcześniej, że będą przeciwko, Lewicy – że ją poprą, a PO – że wstrzymają się od głosu.

„Do Putina każdego dnia lecą miliardy z UE na jego wojnę. W tym czasie PE przegłosował wniosek o sankcje na Polskę” – napisał na Twitterze europoseł Patryk Jaki i ujawnił, jak głosowali polscy europosłowie.

Europoseł Andrzej Halicki (PO) deklarował wcześniej, że europosłowie PO wstrzymają się od głosu. – Mieliśmy spotkanie delegacji i ustaliliśmy, że to jest czas wojny i to nie jest moment na takie rezolucje – wyjaśnił .

Poprzedni artykułWiceprezydent USA w Polsce. Spotkała się z premierem i prezydentem
Następny artykułDwie bramki Arkadiusza Milika w 1/8 finału Ligi Konferencji Europy