Z dniem 1 stycznia 2021 roku rzeczywistością stało się to, czego od jakiegoś czasu spodziewali się, zaś od 28 października 2020 roku byli pewni, przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność w formie spółki komandytowej. Wprowadzone wówczas nowe regulacje w obrębie prawa podatkowego mocno uderzyły w przedsiębiorców, poprzez nałożenie podatku dochodowego od osób prawnych zarówno na samą spółkę komandytową, jak i na jej wspólników. Mamy więc do czynienia z podwójnym opodatkowaniem. Dowiedźmy się więcej na temat podatku CIT i jego powiązania ze spółkami komandytowym.
Od nowego roku spółki komandytowe oraz niektóre spółki jawne stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, a więc podatku CIT pomimo tego, że wcale nie są osobami prawnymi. Potrzeba wprowadzenia takich przepisów podyktowana była głównie chęcią unormowania podatkowego dużych i zagranicznych podmiotów, aczkolwiek pod tym względem niema żadnego podziału i wszystkie spółki komandytowe traktowane są na takich samych warunkach.
Jak to wyglądało dotychczas?
Do końca 2020 roku spółki komandytowe oraz spółki jawne nie podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż nie posiadają osobowości prawnej. Przychody i koszty finansowe spółki dzielone były więc proporcjonalnie pomiędzy wspólników, po czym to oni, każdy oddzielnie, rozliczali podatek dochodowy PIT lub CIT. Takie rozwiązanie było na tyle korzystne, iż wiele osób, zwłaszcza tych planujących duże przedsięwzięcia biznesowe, decydowało się na założenie spółki komandytowej. Pozwalało to na znaczne obniżenie podatków, w porównaniu z innymi formami prowadzenia działalności gospodarczej.
Bezpośrednie opodatkowanie spółek komandytowych- jak wygląda w praktyce

Wiemy już, że zmieniło się prawo podatkowe, które wprowadziło do ustawy o CIT spółkę komandytową jako nowy podmiot, który zobowiązany jest do rozliczania oraz zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych. Dla małych firm oraz tych, które dopiero rozpoczynają działalność jest to referencyjne 9%, zaś pozostali rozliczają się według stawki podstawowej, wynoszącej 19%.
Termin wprowadzonych zmian
„Znowelizowana ustawa co prawda już obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku, jednak jeden z jej przepisów mówi, iż możliwe jest odroczenie konieczności rozliczania spółki komandytowej podatkiem CIT do 1 maja 2021 roku. Z możliwości tej skorzystała większość podatników, których niniejsze zmiany dotyczą. Co prawda wiąże się to z pewnymi niedogodnościami, głównie księgowymi, gdyż w takiej sytuacji konieczne jest wydłużenie roku podatkowego do 30 kwietnia 2021 roku, jednak daje to także pewien czas na dodatkowe przemyślenia i możliwości optymalizacji tych kosztów” – mówi nam Pan Mariusz z biura Rachunkowego Optymalni w Rzeszowie
Zmiany a komplementariusz
Analizując dokładnie nowe przepisy zauważyć można jednak, że tak naprawdę nie obciążają one w żaden sposób dodatkowo komplementariuszy spółek komandytowych, czyli wspólników, którzy reprezentują spółkę i odpowiadają za jej zobowiązania całym swoim majątkiem. Uzyskiwane przez nich wpływy niby formalnie są opodatkowane, lecz ten podatek będzie pomniejszony o część CIT, przypadającą na danego wspólnika a już zapłaconą przez spółkę. W ostatecznym rozrachunku, komplementariusze wychodzą obronną ręką z tych zmian.
Zmiany a komandytariusz
Sytuacja natomiast całkowicie odmiennie wygląda patrząc od strony komandytariuszy, czyli wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki jedynie do wysokości sumy komandytowej. Co prawda wprowadzono warunki, których spełnienie pozwala na zwolnienie z opodatkowania do 50% ich wysokości, jednak w rzeczywistości niewielu wspólników będzie mogło z niego skorzystać, bądź skorzystać jedynie w niewielkim stopniu. Po pierwsze, zwolnieniu nie może podlegać więcej niż 60 000 PLN w roku podatkowym na jedną spółkę komandytową. Po drugie, dodatkowo należy spełniać wszystkie wymienione warunki, zgodnie z którymi zwolnieniu nie podlegają komandytariusze powiązani osobowo bądź kapitałowo ze spółką, będącą komplementariuszem w tej samej spółce komandytowej.
Spółka komandytowa i podatek CIT- jak uniknąć podwójnego opodatkowania?
Wielu podatników, którzy wybrali prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej, z pewnością zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie niekorzystnych konsekwencji wprowadzonych zmian. Otóż dobrą informacją dla nich z pewnością będzie ta, że owszem, istnieje kilka sposobów na polepszenie swojej sytuacji podatkowej. Przy czym najkorzystniejszy jest ten, który nawet nie wymaga przekształcania spółki komandytowej na inną formę a tym bardziej jej zamknięcia, a jedynie dokonania pewnych zmian w obszarze organizacyjnym spółki. Co więcej, jest to sposób całkowicie zgodny z nowymi przepisami oraz w pełni bezpieczny. Natomiast najlepiej jest wszelkie takie kroki podejmować z pomocą specjalisty, korzystając chociażby z usług prawnych, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że wszystko przebiega jak należy i bez obaw będziemy mogli funkcjonować oraz cieszyć się optymalizacją kosztów podatkowych.