Strona główna Top Straż pożarna podsumowała rok. Ponad pół miliona interwencji

Straż pożarna podsumowała rok. Ponad pół miliona interwencji

0

Państwowa Straż Pożarna podsumowała intensywny rok pracy. W 2020 roku strażacy poza standardowymi interwencjami wspierali działania medyków w walce z pandemią.

Strażacy wyjeżdżali do 583 228 zdarzeń, w tym 128 738 pożarów, 413 854 miejscowych zagrożeń i 40 636 alarmów fałszywych. W pożarach zginęło 489 osób, a 2836 odniosło obrażenia ciała.

W samych pożarach budynków mieszkalnych zginęło 360 osób, a 1859 zostało rannych.
Oznacza to, że 7 na 10 ofiar śmiertelnych pożarów zginęło w mieszkaniach lub domach.
Od 1 października do 31 grudnia 2020 roku, czyli w pierwszej połowie umownego sezonu grzewczego, strażacy prowadzili działania ratownicze w 1086 zdarzeniach z emisją tlenku węgla. Śmierć w nich poniosły 23 osoby, a 460 wymagało pomocy medycznej.

Strażacy od początku walki z pandemią prowadzili pomiary temperatury na przejściach granicznych, a także pełnili służbę w przyszpitalnych polowych izbach przyjęć. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej ramię w ramię z druhami ochotniczych straży pożarnych dowozili osobom objętym kwarantanną żywność, leki i niezbędne do życia artykuły. Przewozili także personel medyczny oraz próbki analiz medycznych.
Wielu strażaków PSP, posiadających kwalifikacje ratownika medycznego czy pielęgniarza, pełniło służbę w szpitalach, wspierając personel medyczny w leczeniu chorych na covid-19.

Straż pożarna odnotowała także wyraźny wzrost liczby wyjazdów do tzw. izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego. Są to sytuacje, gdy do nagłego zachorowania lub sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu nie może w krótkim czasie dotrzeć zespół ratownictwa medycznego potocznie nazywany karetką pogotowia. Strażacy udzielają na miejscu kwalifikowanej pierwszej pomocy i prowadzą działania ratownicze do czasu przejęcia pacjenta przez podmiot Państwowego Ratownictwa Medycznego. W 2020 roku strażacy wyjeżdżali do takich zdarzeń 3303 razy.

Poprzedni artykułZaplanuj urlop. Sprawdź dni wolne od pracy w 2021 roku
Następny artykułOd 1 stycznia wzrosła płaca minimalna i stawka godzinowa