Dobiegła końca msza święta pogrzebowa w intencji zmarłego papieża emeryta Benedykta XVI. Na Placu św. Piotra przed Bazyliką Watykańską wierni z całego świata uczestniczyli w ostatniej drodze papieża.
W uroczystościach biorą udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Prezydent @AndrzejDuda bierze udział w uroczystościach pogrzebowych Papieża Seniora Benedykta XVI. pic.twitter.com/7mB3JmgcXz
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) January 5, 2023
Na Placu św. Piotra w Watykanie trwa Msza Pogrzebowa Benedykta XVI.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 5, 2023
W uroczystości bierze udział premier @MorawieckiM. pic.twitter.com/izQmJsHMJq
Po raz pierwszy w historii we mszy pogrzebowej uczestniczą dwie oficjalne delegacje państwowe: z Włoch i Niemiec, czyli ojczyzny Benedykta XVI. W obu są szefowie państw i rządów: prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Olaf Scholz.
L’applauso dei fedeli all’arrivo del feretro #BenedettoXVI pic.twitter.com/b4aq4DsSz8
— Vatican News (@vaticannews_it) January 5, 2023
W czasie homilii głos zabrał Franciszek:
Chcemy wspólnie powiedzieć: Ojcze, w twoje ręce powierzamy jego ducha. Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze jego głos! – mówił.
Papa Francesco: Il Pastore „come il Maestro, porta sulle spalle la stanchezza dell’intercessione e il logoramento dell’unzione per il suo popolo, specialmente là dove la bontà deve lottare e i fratelli vedono minacciata la loro dignità” #BenedettoXVI #esequie pic.twitter.com/WiWHDE6p1f
— Vatican News (@vaticannews_it) January 5, 2023
Tuż po zakończonej mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, ciało zmarłego Benedykta XVI zostanie złożone prócz cyprysowej trumny, która wystawiona była na Placu, do cynkowej i drewnianej. Ciało zostanie złożone do krypty, w której do czasu beatyfikacji spoczywały szczatki Jana Pawła II.
Na Placu św. Piotra widzieć można było transparenty w języku niemieckim, z podziękowaniem za pontyfikat Benedykta, a także po łacinie Santo Subito- natychmiast święty.