Strona główna Świat Świat żegna Benedykta XVI

Świat żegna Benedykta XVI [foto, video]

0

Dobiegła końca msza święta pogrzebowa w intencji zmarłego papieża emeryta Benedykta XVI. Na Placu św. Piotra przed Bazyliką Watykańską wierni z całego świata uczestniczyli w ostatniej drodze papieża.

W uroczystościach biorą udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Po raz pierwszy w historii we mszy pogrzebowej uczestniczą dwie oficjalne delegacje państwowe: z Włoch i Niemiec, czyli ojczyzny Benedykta XVI. W obu są szefowie państw i rządów: prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Olaf Scholz.

W czasie homilii głos zabrał Franciszek:

Chcemy wspólnie powiedzieć: Ojcze, w twoje ręce powierzamy jego ducha. Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze jego głos! – mówił.

Tuż po zakończonej mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, ciało zmarłego Benedykta XVI zostanie złożone prócz cyprysowej trumny, która wystawiona była na Placu, do cynkowej i drewnianej. Ciało zostanie złożone do krypty, w której do czasu beatyfikacji spoczywały szczatki Jana Pawła II.

Na Placu św. Piotra widzieć można było transparenty w języku niemieckim, z podziękowaniem za pontyfikat Benedykta, a także po łacinie Santo Subito- natychmiast święty.

Poprzedni artykułDramat pod Biłgorajem. W lesie znaleziono zwłoki ojca i córki
Następny artykułAndretti i Cadillac łączą siły. Celem jest dołączenie do F1